Souq Karaköy’ün yaratıcısı Yaprak Aras ile bizi hayli heyecanlandıran bu tasarım pazarının başarısı üzerine konuştuk.

souq-karakoy-g2

Hatırlarsanız Souq Karaköy önceden ayda bir kez tasarım tutkunları ile bir araya geliyordu. Şehrin kreatif damarını var gücüyle besleyen organizasyon artık her hafta sonu İstanbullular ile buluşmaya başladı. Ünlü markalar ve çiçeği burnunda tasarımcıları bir araya getiren Souq, hafta sonu planlarının adresi olmuş durumda. Her hafta farklı bir tema ve yaratıcılıkla bezenen bu organizasyonun asıl ismi, aynı zamanda meslektaşımız olan Yaprak Aras’a Souq’un nasıl bu denli başarılı olduğunu sorduk. Şehrin böyle bir şeye ihtiyacı mı vardı? Souq aslında kendimizi Alice Harikalar Diyarı’nda gibi hissetmemizi sağlayan bir kaçış noktası mı? Bu ve bunun gibi pek çok ilgi çekici konunun cevabı röportajımızda sizi bekliyor.

Souq semte bambaşka bir hava getirdi. Bunun altında yatan en büyük neden sizce nedir?
Nefes alacakları bir kaçış noktası yaratmaya çalıştık. Her geldiklerinde ilham alacakları ve hoşlarına gidecek farklı bir şey bulabilirler burada. Tasarım ürünler, iyi müzik… Tasarımcıları bir araya getirmeye çalışıyoruz. Souq’da ilham alacak birçok şey bulabilirler. Türkiye’de yaşayan yabancılar da Souq’u bir kaçış noktası ve kafa dinleme yeri olarak görüyor.
Souq’un her hafta düzenlenmesi bizi daha da heyecanlandırıyor. Bu kararı vermek zor olmadı mı? Riskli bir karar değil miydi?
Tabii ki büyük bir risk. Bizim “Çok iyi gidiyor, her hafta yapalım!” diyerek hayata geçirdiğimiz bir şey değil. Koşullar öyle gerektirdi. Ayda bir bizim için çok daha rahattı. Şu aralar deneme, yanılma dönemindeyiz. Temmuz – Ağustos gibi her hafta yapabileceğimizi düşünmüyoruz çünkü şehirde fazla insan kalmıyor. Gelen olsa bile katılımcı bulmamız zor olur. Bu iki ay için daha farklı düşüncelerimiz var. Havalar kötüleşince de durumlar değişiyor. Örneğin “Aa bu hafta yağmur yağıyor, öbür hafta giderim nasıl olsa” gibi bir durum oluşuyor ama bir hafta olan şey öbür hafta olmuyor. Bu yüzden Kasım – Aralık’ta da haftalık periyoda devam etmenin pek doğru olacağını düşünmüyorum çünkü Karaköy geçilen bir yer değil, gidilen bir yer.

1 2 3