İnsanlarıyla yakın ilişkiler kurmayı seven ve başlangıçlarından pizzalarına güzel bir lezzet ağı yakalayan Birdies, Karaköy’de .

Birdies, İstanbul’daki çok sevdiğiniz üçüncü dalga kahvecilerin çoğuna danışmanlık yapan Kutlu Sümer ve uzun bir işletmecilik geçmişi olan Gökhan Fermanzade tarafından, bundan üç ay önce hayata geçirildi. Fermanzade’nin oldukça hâkim olduğu İtalyan mutfağının kendine has havasını, Birdies menüsündeki her kalemde görmek mümkün. 32 santimlik pizzaların incecik hamuru, en fazla üç günde bir taze alınan malzemeler ve rüştünü ispatlamış tarifler, Birdies’i butik pizzacılar arasında üst sıralara taşımayı başarıyor.

Sebze sevenler için taze domates, patlıcan ve kabaklı Ortolana; porcini mantarlı Porcini; domates sos, mozzarella, zeytinyağı ve fesleğenin kararında kullanıldığı klasik Margherita ve her peynirin tadını ayrı ayrı alabildiğiniz gorgonzola, emmental, mozzarella ve parmesanlı 4 Peynirli, özellikle krema dokunuşuyla menünün en lezzetli pizzalarından. Pizzada krema kullanmak, gerçekten de tarifte harikalar yaratabiliyor. Birdies’in krema, mozzarella, fesleğen, mısır ve prosciutto cotto’lu Mimosa’sında da bunu görebiliyorsunuz. Mimosa’nın, müşterilerin de en sevdiği pizzalardan biri olduğunu öğreniyoruz.

Birdies’in bize göre en önemli özelliklerinden biri, genelde lüks restoranlarda karşımıza çıkan başlangıç çeşitlerini, bu tarz butik bir pizzacıda menüye ekleme cesaretini göstermiş olmaları. Bir İtalyan klasiği olan domates, mozzarella ve fesleğen üçlüsü Caprese; bol keseden roka salatası üzerinde parmesanla servis edilen dana nuarla yapılan Carpaccio ve ızgara sebze eşliğinde sunulan buffalo mozzarella Burrata Alle Verdure, tek başına da keyifle yenebilecek başlangıçlardan.

Birdies, kahvaltı da sunuyor. Birdies Kahvaltı’yı seçerseniz, ekmek yerine size pizza hamurundan yaptıkları focaccia ve mozzarella, domates, gorgonzola, emmental, parmesan, ceviz, bal ve reçel sunuyorlar. Yani farklı ve klasikten uzak bir kahvaltı deneyimi sizi bekliyor.

Öğle yemeği için Birdies, Karaköy’de benzerine az rastlanır bir uygulama başlatmış. Çevrede çalışan ve buralara yolu düşenler için 14 TL’lik sıcak yemek menüsü çıkarıyorlar. Günlük ve aylık değişen menüde; mantı, şnitzel, köri veya acı soslu tavuk gibi lezzetleri yan ürünlerle alabiliyorsunuz. Karaköy’de bu fiyata üç çeşit yemek bulmak pek mümkün değildir ama Birdies, fiyatları düşük tutarak şimdiden müdavimler edinmeye başlamış.

Ayrıca mekânda akşamları 10 – 14 kişilik gruplar için özel yemek rezervasyonu da alınıyor. Gitmeden önce arayıp nasıl bir yemek istediğiniz söylerseniz, esneklik gösterip, grubunuza özel bir menü yaratabiliyorlar. Tüm bu kolaylıkların sebebi ise Birdies’i sosyal ilişkileri güçlü bir marka haline getirmek. Çalışanların güler yüzlü ve sıcak yaklaşımından, Facebook sayfalarında takipçileriyle paylaştıkları müzik listelerine kadar bu sıcaklığı hissedebiliyorsunuz zaten.

Yaz geldiğinde daha çok Birdies’e uğrayacağız gibi görünüyor çünkü sezon açıldığında, açık havadaki masalarını daha da çoğaltacak ve çok daha fazla kişiyi lezzetli pizzalarıyla buluşturacaklar.

1 2