Yedi tepeli kestin sesleri, fısıltıları ve gürültüsü bitmez diyorduk ki her köşe başında notaları birer buket yapıp sunan sokak müzisyenleri karşımıza çıktı. 

İstanbul’u “İstanbul” yapanları; farklı milletten insanlar, dokusu, tarihi ve güzellikleri diye sıralayabiliriz. Bu listeyi harmonisiyle süsleyen şey ise müzik. İstanbul sokaklarında gezerken her an karşımıza çıkan, değişik tarzlardaki müzikleriyle günümüze renk katan sokak müzisyenlerini yakından tanıyalım istedik. Sorular sorduğumuzda gördük ki her müzisyenin sokakta çalmak için sebebi farklı. Kimisi İstanbul’a turist olarak gelmiş ve müzik yaparak hem insanlarla etkileşim içinde oluyor hem de para kazanıyor. Kimisi sistem içinde müzikle başkaldırmak istiyor, kimisi sokaktaki insana klasik müzik dinletmek istiyor…  İşte o müzisyenlerle yaptığımız söyleşilerden sayfalarımıza yansıyanlar ve çaldıkları müzik türünden bulundukları yere, ne kadar zamandır sokakta müzik yaptıklarından neden sokağı tercih ettiklerine dair bir mini rehber…

sokak-muzisyenleri1

Kim: Malath – Muhammed – Khaled – Basel – Muhammed
Nereden: Suriye
Nerede çalıyorlar: Galatasaray Lisesi civarı
Ne zamandır: 1 yıldır sokakta çalıyorlar.
Enstrüman: Ut – perküsyon – akordeon – gitar
Tarz: Geleneksel Arap müziği
Neden: Suriye’deki savaştan kaçan göçmenler olarak hem para kazanmak hem de Suriyeliler’in imajını değiştirmek için müzik yapıyorlar. Bu arada Babylon’da da sahne alıyorlar. Hatta Domsek adlı müzik gruplarını internetten aratıp şarkılarını dinleyebilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7