İstanbul’un Marul Bayramı bu sene de 6 Mayıs Cuma günü Beyoğlu’nda,  7 Mayıs Cumartesi günü de Yedikule Bostanları’nda bir şenlikle kutlanacak.

Bir de müjdemiz var: Geçen sene toplanan ve geçtiğimiz aylarda İstanbul’da yeniden toprakla buluşan marul tohumları sayesinde Yedikule’deki şenliklerde – ve hafta boyunca İstanbul’daki tanınmış restoranlarda – gerçek Yedikule marullarıyla yapılan yemekler de yıllar sonra İstanbul’a geri dönecek.

 

İstanbul’un Marul Bayramı Programı:

6 Mayıs 2016, Cuma, Salt Galata

17.00 – 19.00 Panel: İstanbul’da Bostanlar ve Bahar Şenlikleri

Necdet Sakaoğlu, Hayri Fehmi Yılmaz, Turgay Tuna ve Faruk Pekin’in katılımıyla gerçekleşecek panelde Yedikule’nin 1500 yıllık yolculuğu, İstanbul’un bahar şenlikleri, bu şenliklerin gerçekleştiği mesire yerleri, bağ ve bostanları konuşulacak.

 

7 Mayıs 2016, Cumartesi, Yedikule Bostanları Ahmet Öztürk Bostanı

11.00-13.00     Suriçi Bostanları’na vefa etkinliği

2013 yılında üzerine moloz dökülen bostanda çevre temizliği yapılacak.

13.00-15.00    Marul Bayramı Şenliği: Cümbüş Cemaat’in müziğinin birleştiriciliğinde Yedikule Bostancılar Derneği, Yedikule Bostanları Girişimi ve Dürtük‘den dostlarımızla birlikte bostanlarda yeniden yetiştirilmeye başlanan “Yağlı Yedikule Marulu” ile tanışacak, ekilişine, hasadına dair bilgilenecek, bol bol bostan muhabbeti yapacak ve mini bir piknikle karınlarımızı doyuracağız.

 

Ayrıca 6-7 Mayıs günlerinde aralarında Mikla, Cantinery, Kilimanjaro, Kantin ve Lokanta Maya’nın da olduğu tanınmış restoranlarda Yedikule marulu ile yapılmış yemekler menülerde yer alacak.