Sattas, Türkiye’de reggae ile özdeşleşmiş durumda. 2004 yılından bu yana hem yurt dışında hem de Türkiye’de sayısız konser veren ekip, Duman’ın hit şarkısı ‘Aman Aman’ın reggae versiyonuyla geri döndü! Biz de bu dönüş sebebiyle grubun solisti Orçun Sünear ve bas gitaristi Öykü Gülata’yla konuştuk.

Türkiye’nin ilk reggae grubu olmak nasıl bir duygu?
Orçun Sünear: Açıkçası biz bunu biraz iddialı buluyoruz. İlk olup olmadığımızı bilmiyoruz ama ilk albümü yapan biz olduk. O bambaşka bir heyecan ve mutluluk tabii ki. Metin Ersoy, Jamaika’dan kalipsoyu; Athena ska’yı; biz de reggae’yi canlı müzikte temsil ettik. Bu açıdan bakarsak tarihin parçası olmak güzel bir duygu.

İstanbul reggae’si kavramı hayli ilgi uyandırmıştı? Bu kavramı biraz açar mısınız?
Öykü Gülata: Her ülkede olduğu gibi biz de yaşadığımız topraklardan etkileniyoruz ve besleniyoruz. İstanbul’un kaotik durumu ve çeşitliliği ister istemez yaptığımız müziğimize yansıyor. Gün içinde yaşadıklarımızı, stüdyoda enstrümanlarımıza dökebiliyoruz.

Reggae’nin Türkiye’de çok fazla dinlenen bir tür olmadığını düşünürsek, 10 yılı aşkın bir süredir sektörde kendinize yer edinmek zor olmadı mı?
Orçun: Bunun için öncelikle bir sektörden bahsetmek gerekiyor. Evet, çok fazla emekçi var bu işten ekmek yiyen, fakat bazı köşelerin kapalı ya da tutulu olduğu gerçeği müzik dünyasında da mevcut. Özellikle alternatif müzik topluluklarında inanılmaz müzisyenler mevcut. Bizim hikâyemiz için ise “Evet, çok ama çok zor oldu” ya da “Hâlâ oluyor” diyebilirim. Fakat inandığımız ve sevdiğimiz hikâyelerimizi yazmaya devam ettikçe, yurt dışı başta olmak üzere çok önemli festivallerde kendimize yer edindik. Biraz inatçı ve daha da önemlisi çalışkan olmak lazımmış bunu öğrendik. İlk albümümüzü 2012’de çıkardık ve o dönemden bugüne başka bir çalışma yapmamışız onun farkına vardık. Evet, çok konser verdik ama gene de üretim başka bir hikâye. Umarız Kars’ta, Hakkâri’de ve Trabzon’da da konser verebiliriz. Bütün ülke için daha biraz yolumuz var sanırım.

Zaman içinde gruptan ayrılanlar oldu? Kadronun son hali kimlerden oluşuyor? Grup üyeleri arasında nasıl bir iş bölümü söz konusu?
Öykü: Birçok müzisyenle çalıştık. Kadroyu zaman belirledi diyebilirim. Farklı karakterlerde müzisyenler var ama hepimiz aynı link üzerinden müzik yapmaya çalışıyoruz. 10. yılını deviren köklü bir grup olduğumuzdan, konuşmadan da anlaşabiliyoruz. Kütle gibiyiz. Şu an grubumuz dokuz kişiden oluşuyor: Mert Fehmi Alatan, trompet; Faruk Demir Tugayoğlu, keyboard; Batu Kurnaz, gitar ve geri vokal; Sami Dönmez, gitar ve geri vokal; Emir Erunsal, tenor ve baritone saksafon; Seçkin Özmutlu, trombon; Öykü Gülata, bas gitar; Derya Eke, davul ve perküsyon ve Orçun Sünear’da vokalde yer alıyor.

Müzikten arta kalan zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz?
Öykü: Yeni sound’lar keşfetmek hoşuma gidiyor; onları kurcalarım, ailemle, kızımla vakit geçirmeyi severim. Grup olarak müzik haricinde de sık sık bir araya geliriz. Hiç Sattas konuşmadan günümüzü geçirebiliriz.

‘Bir Ben Miyim?’ isimli single’ınızın ortaya çıkış öyküsünü paylaşır mısınız?
Orçun: Şarkı seneler önce alaturka hayallerimizin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Bir aşk hikâyesinde hafif kırılmış, hafif karşı tarafı ayağa kaldırıcı ve hafif beraber yürüyebiliriz şarkısı gibi. Grupça en sevdiğimiz şarkılardan biri oldu. Bizden bir takım duyguları gerçek manada müziğin içine sığdırmaya başladığımız ilk şarkılardan… Zira daha önce Jamaika’ya ait bir şeyler yapmaya çalışıyorduk; gördük ki artık kendi müziğimizi yapma zamanı gelmiş. ‘Bir Ben Miyim?’ bu konuda ilk göz ağrılarımızdan biri oldu.

Duman’ın hit şarkılarından biri olan ‘Aman Aman’ın reggae versiyonu en az şarkının orijinali kadar ilgi çekici ve güzel olmuş? Bu şarkının oluşum hikâyesinden biraz bahseder misiniz?
Öykü: Sony’nin ricasıyla oldu bu cover. Bizim kafamızda jenerasyon gereği, 70’ler ve 80’lerin Türk grup ve müzisyenleri vardı ama “Daha yakın zaman diliminden olursa, daha genç kitlelere de müziğimizi duyurabiliriz” diye düşündük. Grupça 20 küsur parça seçtik; dinledik, dinledik, eledik ve Duman’a karar verdik. Duman’dan iki üç parça vardı. En son ‘Aman Aman’ sıyrıldı aradan diyebilirim.

Single çalışmanıza gelen tepkiler nasıl?
Öykü: Eleştirileri sosyal medyadan takip edip tepkilerin rengini oradan alabiliyoruz. Genel olarak beğenildiğini söyleyebilirim. Duman fanlarından tepkiler alacağımızı az çok tahmin ediyorduk. Aralarında beğenen de oldu, eleştiren de. Şimdilik halimizden memnunuz. ‘Bir Ben Miyim?’ reggae tabanlı, daha yerel melodilerde oluşturduğumuz bir şarkı oldu. Beğenilme oranı da bir hayli fazla. Dinleyen arkadaşlardan, “Devam edin, iki şarkıyla bizi bırakmayın, albüm yapın” yönünde geri dönüşler alıyoruz.

Bu single’ı yeni albümün habercisi olarak nitelendirebilir miyiz?
Orçun: Kesinlikle öyle… Bir ya da iki EP daha çıkarıp yaza albümü tamamlamak istiyoruz ve tamamlayacağız. Ne olursa olsun, albüm yapmak bir başka zevk.

Geçenlerde Afrika’da Abi Reggae Festivali’ne katılmıştınız…
Orçun: İnanılmaz bir deneyimdi. Çok güler yüzlü ve sıcak karşılandık. Bilboard’larda dev fotolarımızı görünce şok olduk. Afrika bizim için çok ama çok önemli idi; hele de reggae yapıyorsanız önemini tahmin edebilirsiniz. Konsere başladık üçüncü şarkımız ‘Rule Dem’de fırtına koptu; şimşekler çaktı, inanılmaz bir yağmur başladı. Herkes çok etkilendi. Sonra yağmur dindi ve biz de devam ettik fakat çok güzel bir andı. Fildişi Sahili insanlarını da, ülkeyi de çok sevdik. Unutmadan, buradan Fildişi Sahili Büyükelçisi Esra Demir ve eşi İlhan Bey başta olmak üzere Evren Güner ve eşi Gözde Güner ile sevgili Ömer’e çok teşekkür ederiz. Bu insanlar bizi öyle güzel ağırladılar ki ne kadar teşekkür etsek azdır.