İstanbul’74 tarafından 2010 yılından itibaren düzenlenen ve her yıl yoğun ilgiyle karşılanan İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali’nin ilk global edisyonu IST.’74 ROME, The London Edition’ın Penthouse’unda gerçekleştirilen bir davetle duyuruldu.

The London EDITION’da gerçekleştirilen ve IST. ‘74 ROME’un ilk global edisyonunun duyurulduğu özel davette, kariyerlerinde imza işleriyle tanınan isimler dikkat çekti. Davete katılanlar arasında White Cube’un kurucusu Jay Jopling, Online Müzayede Evi Paddle8’in kurucusu kürator ve sanat danışmanı Hikari Yokoyama, uluslararası çapta başarılara imza atan Londra merkezli Türk moda tasarımcısı Hussein Chalayan, son dönemde moda dünyasında en çok konuşulan isimlerinden Türk tasarımcı Dilara Fındıkoğlu, Dünyaca ünlü İngiliz tasarımcı Nicholas Kirkwood, BLK DNM, J.Lindeberg gibi markaların kurucusu İsveçli tasarımcı ve kreatif direktör Johan Lindeberg, İskoçyalı sanatçı ve şair Robert Montgomery, şair, oyuncu ve film yönetmeni Greta Bellamacina ve yeteneğinin yanı sıra tarzıyla da çok konuşulan DJ Mimi Xu gibi isimler vardı.

Bu yılki festivalin teması “Hakikat Sonrası Çağda Sanatsal İfade” olarak belirlendi. İçinde yaşadığımız sürekli değişim halindeki fiziksel ve dijital ortamlara odaklanan IST. 19 ROME, bizi çevreleyen yaşam alanlarındaki bu sürekli değişimin yaratıcı zihni ve onun sanatsal ürünlerini etkileme biçimlerini araştırmayı amaçlıyor. Gerçeklik ve simüle edilmiş gerçeklik arasındaki varoluşsal mücadele, festivalde günümüzün kültür ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla yorumlanacak.

ISTANBUL’74 tarafından 2010’dan beri düzenlenen ve her sene merakla beklenen IST. Festival; sanat, film, moda, tasarım, mimari, performans, müzik ve edebiyat gibi alanlardan önde gelen pek çok ismi kültürlerarası diyaloglara öncülük etmek, geniş bir izleyici kitlesiyle açık bir tartışma ortamında buluşarak yaratıcılık ve inovasyonun kültüre olan etkisini değerlendirmek üzere bir araya getiriyor. Üç gün boyunca süren paneller, konuşmalar, gösterimler ve sergilerin yer aldığı festival, sanatçılar ve toplum arasında bir köprü kurmayı amaçlıyor.