ArtInternational Fuarı, bu defa odak ülke olarak İspanya’yı seçti. İspanya’dan 15 galeriyi sanatseverlerle buluşturacak fuar, İspanyol güncel sanatı hakkında bildiklerinizi unutturacak ve sürpriz deneyimler sunacak.

Galeria-Sicart---Irma-Alvarez-laviad---S

27 ülkeden 88 galeriyi buluşturacak fuarda, Barselona’dan ADN Galeria, Àngels Barcelona, Galeria Carles Taché, Galeria Joan Gaspar, Galeria Joan Prats, Galeria Senda, Galeria Sicart, Galeria Trama, Miguel Marcos Gallery, N2 Galería, Polígrafa Obra Gráfica, Galeria Valid Foto BCN; Madrid’ten Galeria Javier Lopez, Sabrina Amrani Gallery; Palma de Mallorca’dan da Galeria Horrach Moya’nın çalışmalarını görebileceksiniz. Peki, özellikle kimlerin işlerini kaçırmamalısınız?
Fuarda Katalan ressam, heykeltıraş ve seramik sanatçısı Joan Miró’nun resimlerini Barselonalı galeri Galeria Joan Gaspar’da görebileceksiniz. Uluslararası boyutta önem kazanan işleri sürrealist olarak değerlendirilen sanatçı, bilinçaltına dair imgeleri, çocuksu çizimleri ve Katalan gururunu temsil etmesiyle biliniyor. 20. yüzyılın ikinci yarısında etkili olan Miró, verdiği röportajlarda geleneksel resim metotlarının burjuva toplumunu temsil ettiğinden bahsetmiş ve hayatı boyunca bu geleneksel tekniklerin önerdiği görsel imgelerden kaçınmıştı. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ev sahipliğinde Tophane-i Amire’de açılan Joan Miró sergisi, sahte olduğu sebebiyle kapatılmış ve büyük bir sansasyon yaratmıştı. Sonrasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde, İspanya’daki çeşitli koleksiyonlardan derlenen ve sanatçının olgunluk dönemine odaklanan sergi “Joan Miró Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” izleyiciyle buluştu. İstanbul’da daha önce Pera Müzesi’nde de bir Miró sergisi açılmıştı. Maalesef sanatın bile sahte olabildiği bir ülkede, özellikle sanatçının bu defa kesinlikle sahte olmayan çalışmalarını görmek için bu sergiyi kaçırmayın deriz.

1 2 3 4