Tekstil malzemesini sanatsal ifade aracı olarak kullanan çağdaş sanatçıların yapıtlarının yer aldığı “İplikten Çözülenler ” sergisi, İstanbul Modern Magaza’da tasarımlara ilham oldu.

İstanbul Modern Mağaza, Türkiye’nin çeşitli yörelerinden bir çok kadının el işlerini, yerel motifleri, kumaşları sanat ürünlerine dönüştürmesine olanak veren Turquoise Tassel platformunun tasarım ürünlerini sanatseverlerin beğenisine sunuyor, ’Kadınİşi’ motif ve püskülle süslenmiş, farklı malzemeler kullanılarak tasarlanan çantalar sergi kapsamında müze mağazasında yer alıyor.

İplikten Çözülenler” sergisinde izleyiciyle buluşan Servet Koçyiğit’in “Uçlar”, Eva Meyer ve Eran Schaerf’in “Alışıldığı Gibi. Dekor Parçası (Video kurgusu için şema)” yapıtından esinlenerek tasarlanan çantalar da İstanbul Modern Mağaza’da ziyaretçilerle buluşuyor.

Sergiye özel olarak Türkçe ve İngilizce hazırlanan katalogda, “İplikten Çözülenler”deki yapıtların görsellerine eşlik eden, küratörlerin serginin kavramsal çerçevesini kaleme aldığı yazıların yanı sıra sanatçılarla ve sanatçılar üzerine yapılmış kapsamlı söyleşilere yer veriliyor.