İKSV yeni yılın ilk ayında da birbirinden ilgi çekici konserlerle İstanbul’un müzik hayatına renk katmaya devam ediyor. İKSV Salon’da konser verecek isimler arasında kimler yok ki. Rubato, Erkan Oğur, Pins&Younghusband, Magnus Öström bunlardan sadece bir kaçı… 10 Ocak 2014’te İKSV Salon’da sahne alacak gruplardan ilki Rubato.

 

Anadolu ezgileri yeniden şekilleniyor

Anadolu oda müziği grubu olan Rubato; Özer Arkun, Fatih Ahıskalı, Göksun Çavdar ve Eralp Görgün’ün bir araya gelmesiyle kurulmuş. İlk albümleri “Bir”i geçtiğimiz kasım ayında yayımlayan grup canlı performanslarıyla beğeni topluyor. Daha önce sayısız önemli müzisyene eşlik eden dörtlünün uyumu da gerçekten görülmeye değer. Rubato’nun anlamı da en az fonetiği kadar ilginç… Temponun serbest bir anlayışla hızlandırılıp yavaşlatılması.

Biletler Oturmalı 30 TL, Ayakta 25 TL, Öğrenci 20 TL

 

Perdesiz gitarın üstadı

İKSV Salon’un ocak ayındaki ağır toplarından biri de Erkan Oğur. 24 Ocak’ta saat 21.30’da sahne alacak Erkan Oğur daha beş yaşındayken keman çalmaya başlamış ancak daha sonra bağlama ve cümbüşe yönelmiş. Onu en çok etkileyen isimler arasında Jimi Hendrix geliyor. Hendrix’in gitar tekniği onu çok etkilemiş. İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra halk müziği çalışmalarına ağırlık veren Oğur’un müzik hayatında bugüne kadar çıkardığı birçok başarılı albüm bulunuyor. Son olarak Turgut Alp Bekoğlu ve İlkin Deniz ile Telvin (2006) albümünü kaydeden Oğur aynı zamanda “Eşkıya” ve “Yazı Tura” filmlerinin müziklerini de hazırladı.

Biletler: Oturmalı 40 TL, Ayakta 30 TL, Öğrenci 20 TL

 

İndie Pop’ta iki yeni isim: Pins ve Younghusband

25 Ocak 2014’te İKSV Salon, İndie pop severleri bekliyor. İndie Pop’un yeni iki gözde ismi Pins ve Younghusband saat 22.30’da sahne almaya hazırlanıyor. Kendilerini Twitter üzerinden “pack of she-wolves” (dişi-kurtlar grubu) olarak tanımlayan Manchester’ın dört kişilik ateşli müzik grubu Pins 2011 yılında kurulmuş.  Dört kadın müzisyenin biraraya gelmesiyle 2011 yılında kuralan Pins’in ağırbaşlı ve samimi, derin ve biraz da gotik bir tarzları var. Grup kırılganlık, paranoya ve aşk gibi benzer temaları işliyor. Grup ilk albümü Girls Like Us’ın prodüktörlüğünü kendileri yapmış ve canlı olarak kaydettikleri bu albümü bir haftada tamamlamış. Pins’in hemen öncesinde çıkacak olan indie-pop grubu Younghusband ise ilk single’larını Haziran 2011’de yayınladı. İlk albümleri Dromes da Eylül 2013’te dinleyicilerle buluştu.

Biletler: 30TL (ayakta) ve 25TL (öğrenci)