“1984 (Büyük Gözaltı)”, tiyatroseverlerin yoğun ilgisi üzerine 17 Şubat Pazar günü art arda iki oyunla Caddebostan Kültür Merkezi’nde, 18 Şubat Pazartesi akşamı ise artısahne Mecidiyeköy’de!

Edebiyat tarihinin en önemli distopya romanlarından biri olan “1984”ten Robert Owens, Wilton E. Hall ve William A.Miles’ın uyarladığı “1984 (Büyük Gözaltı)”, George Orwell’in distopyasını ve buna rağmen sahip olduğu umudu tiyatro izleyicisiyle buluşturuyor. Perdeci Oyuncuları ve AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan “1984 (Büyük Gözaltı)”, romanda sergilenen ve adeta bir “büyük gözaltı” olan toplum düzenini sahneye taşıyor. Artun Özsemerciyan, Celal Üster ve Nuran Akgören’in roman ve oyun çevirilerinden yararlanarak Taner Barlas’ın kurguladığı oyun, Rutkay Aziz’in yönetmenliğinde sahneleniyor.

Psikanalist ve sosyolog Erich Fromm edebiyat tarihinin en önemli distopya romanlarından biri olan “1984”ü, “Bir ruh halinin dile getirilmesinin yanında bir uyarı niteliğindedir.” diye anlatır. Fromm’a göre, hâlâ umudu olan ve toplumu uyarmak, uyandırmak isteyen Orwell’in kült romanı, “bu umudun ancak, bugün tüm insanların karşı karşıya oldukları tehlikenin, bireyselliği, aşkı, eleştirel düşünceyi tümden yitireceği gibi bunun ayırdına bile varamayacak bir otomatlar toplumu olup çıkma tehlikesinin farkına vararak kavranabileceğini öğretir.”

“1984 (Büyük Gözaltı)”da Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levent Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Uçurtma ve Hüseyin Demir birlikte rol alıyor. Oyundaki videoda yer alan oyuncular ise Ali Gül, Ezgi Erdilek, Aykut İşpir, Gülşah Kıray Barlas, Bekir Akbaş ve Özgür Can Akbaş. Dekor ve kostüm tasarımını Metin Deniz’in, müziklerini Cahit Berkay’ın, ışık tasarımını Mahmut Özdemir’in hazırladığı oyunun reji asistanlığını ise Andaç Sayın üstleniyor.

İki perdelik “1984 (Büyük Gözaltı)” oyunu 17 Şubat Pazar günü önce saat 16.00’da, ardından saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde; 18 Şubat Pazartesi akşamı ise saat 20.30’da artısahne Mecidiyeköy’de sahnelenecek.