İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Ahmet Adnan Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu” adlı eserini bale yorumuyla ilk kez sanatseverlerle buluşturacak.

Ahmet Adnan Saygun’un 13. yüzyılda yaşayan ünlü halk ozanı ve düşünürü Yunus Emre’nin yazdığı şiirlerden bazılarını kullanarak 1943 yılında tamamladığı oratoryoyu, Uğur Seyrek günümüz dünyasında yeniden yorumluyor.

Ahmet Adnan Saygun 4,5 ayda bestelediği oratoryoyu ‘’en büyük sanat tecrübesi’’ olarak nitelendirmiş, eser ilk kez 25 Mayıs 1946 yılında Ankara’ da seslendirilmiştir.Bir Türk besteci tarafından bestelenmiş ilk oratoryo olan Yunus Emre Oratoryosu, kısa sürede Saygun’u uluslararası düzeye taşımıştır. Paris (1947), New York (1958), Budapeşte, Viyana, Bremen, Berlin, Moskova, Vatikan ve 55 yıl aradan sonra New York ve Washington’da (2012) dünya sahnesine çıkmıştır.

Yunus Emre Oratoryosu, Uğur Seyrek’in yorumuyla ilk kez bale adımlarıyla birleşiyor. Sanatseverler sahnede hem İstanbul Devlet Opera ve Balesi dansçılarını, hem de opera solistleri ve korosunu birlikte izleyecekler.

Eserin librettosu Uğur Seyrek ve Işık Noyan’ a ait.