Bildirisinin Murathan Mungan tarafından yazıldığı Heybeliada’da Dünya Öykü Günü Şenliği 14 Şubat Dünya Gününde kutlanıyor.
Her yıl Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlanan 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nün İstanbul kutlaması bu sene Heybeliada Ruhban Okulu’nda yapılacak. Bir Öykü Şenliği olarak düzenlenen etkinliğin ev sahipliğini ise Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Girişimi (heybeliadakutuphanegirisimi.org) yapıyor. 2015 bildirisini Murathan Mungan’ın yazdığı, edebiyat ve öykü alanına emek vermiş yazarlardan oluşan yaklaşık 200 kişinin davet edildiği şenliğin teması ise Adalar ve Edebiyat. Geçmişten bugüne adalı yazarların anılacağı, ‘adalarda edebiyat’ ve ‘edebiyatta adalar’ın konuşulacağı, kısa filmlerle belgesellerin izleneceği bu şenlikte ‘Semih Poroy’un çizgilerinde öykücülerimiz’ sergisi de görülebilecek. Heybeliada Ruhban Okulu’nun tarihi atmosferinde, Dünya Öykü Günü’nü bir şenlik havasında kutlamak, Sait Faik’e bir selam gönderip Adalar ve öykü üzerine sohbetlere katılmak için 14 Şubat’ta Heybeliada’ya davetlisiniz.
Program:
Açılış ve Kütüphane Koruma Girişimi’nin tanıtımı
Dünya Öykü Günü’nün tanıtımı, 2015 yılı için Murathan Mungan’ın hazırladığı bildirinin ve kısa bir Murathan Mungan öyküsünün okunması
Öykü ve Dünya Öykü Günü için kısa mesajlar içeren bir film gösterimi
Müzikli mola
Adalar ve öykü bağlamında Sait Faik’in anılması, kısa bir belgesel gösterimi
“Adalarda edebiyat” ve “edebiyatta ada” konulu konuşmalar

Heybeliada’ya ulaşım için sefer saatleri:

Şehir hatları vapuruyla Kabataş’tan kalkış 12.00, Kadıköy’den 12.20
Mavi Marmara motoruyla Kabataş’tan kalkış: 13.00
Şehir hatları vapuruyla Bostancı’dan kalkış 12.15
Mavi Marmara motoruyla Bostancı’dan kalkış: 12.45 ve 13.30
Prenstur motoruyla Kartal’dan kalkış: 12.30 ve 13.30