Meyve ağaçlarıyla dolu arka bahçesinde huzur bulacağınız Avlu Yeniköy, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz alternatif bir mekân olma özelliği taşıyor. 

Yazı: Eda Bayraktar

ŞEHRİN İÇİNDE MEYVE BAHÇESİ
Avlu Yeniköy, Ali Gökay Öztekin’in üniversitede okurken restoran açma hayalini gerçekleştirmek için okuldan ayrılmasıyla başlayan sürecin şu anki noktası. Öztekin, Adana’nın ilk gurme burger restoranını açan isim. Bu gurme restoranın başarısı ise Avlu Yeniköy’e uzanan yolculuğun ilk adımı olmuş. Özellikle yaz mevsimine yaklaştığımız şu günlerde Avlu’nun meyve ağaçlarıyla bezeli arka bahçesi, mekânın favorilerimiz arasına gireceğinin habercisi niteliğinde. Birbirinden lezzetli yemekler ve Avlu’ya özel kokteyllere güzel müziklerle eşlik edebileceğiniz mekânın her köşesinde, Yeniköy’ün sakin ve kendine has ambiyansını hissediyorsunuz.

BEŞ DUYUYA HİTAP EDEN LEZZETLER
Avlu’nun çoğu mekândan ayrılan keskin özelliği, restoran zincirlerinde standart hale gelen yemekler sunmak yerine, menüde hem tat hem de sunum olarak daha ayrıcalıklı ürünlere yer vermesi. Başlangıçlardan baklava hamurunda ördek (38 TL) yalnızca Avlu’da karşılaşabileceğiniz füzyon yemeklerden. Bizden tam not alan bu başlangıcın yanı sıra ana yemek çeşitlerinden 48 saatte pişirilen kuzu kürek (55 TL) ve melisa buharında levrek (34 TL) hem lezzet hem de sunum bakımından şahane tercihler. Alternatif lezzetler arayanlar için ise kaburga burger (36 TL) kesinlikle denenmesi gerekenler arasında yerini alıyor. Bar menüsünde şu an Avlu Yeniköy’e özel 15 çeşit kokteyl bulunuyor. Tabii, bu sayının yaza doğru artacağını söylemeden geçmeyelim. İçkilerinde tatlı-ekşi ve fresh tatlar arayanlara Grapefruit Tree (36 TL) ile Passion Flower’ı (39 TL), daha sert ve gövdeli lezzetler tercih edenlere ise Smoke Jazz (41 TL) ve Fig Jam Sour’u (37 TL) kesinlikle tavsiye ediyoruz.

ÜRÜNLERİN ÇOĞU AVLU MUTFAĞINDAN
Avlu Yeniköy mutfağında kullanılan ürünlerin büyük kısmı kendileri tarafından üretiliyormuş. Makarnalar dâhil tüm hamur işleri kendi mutfaklarında, kendi fırınlarında yapılıyor örneğin. Bununla birlikte yemeklerde kullanılan tüm sosların da Avlu ekibi tarafından yaratıldığını söyleyelim. Kendi mutfaklarında üretilmesi mümkün olmayan ürünler ise genelde Anadolu’nun yerel üreticilerinden tedarik ediliyor. Mutfak ekibi oldukça profesyonel. Dolayısıyla mekânın mutfağında ızgara, buharda pişirme gibi farklı pişirme teknikleri dikkat çekiyor. Tabii, yemeğe hangi tekniğin daha uygun olduğu tasarlanarak. Örneğin sous vide tekniğiyle, buharda pişirilen protein bazlı yemekler vitaminini kaybetmeden hem sağlıklı hem de sağlıklı bir şekilde misafirlere sunuluyor.

Yeniköy Mah. Köybaşı Cad. 80/A,
0212 223 2858
09.00 – 00.00