İzlanda’da başlayan serüvenini büyük bir başarıyla tüm dünyaya taşıyan, alternatif müzik sahnesinin en önemli gruplarından biri olan Sigur Rós, 11 Haziran’da Zorlu PSM’ye geliyor. Konser, Ana Tiyatro’nun sahnesi üzerinde kurulacak ikinci bir sahnede gerçekleşecek ve seyirciler konseri, sahne üzerinde ayakta izleyebilecek.

Farklı boyutların kapılarını açan, tarifsiz güzellikteki müziği hipnoz eden ve vokali bir enstrüman gibi kullanmayı başaran İzlandalı grup, dinleyicilerine şarkılarını dinletirken, onları hayal güçleriyle baş başa bırakıyor. Dinleyicinin kendi bilinçaltına göre yorumlamaya hayli açık tarzıyla türünün ender örneklerinden biri olan grubun frontman’i Jónsi Birgisson, falsetto vokallariyle olduğu kadar, gitarı keman yayıyla çalmasıyla da ünlü.

Birçok kez karşılaştırıldığı, birlikte turneye çıktığı Radiohead’le de 2003 yılında birlikte çalışma şansını yakalayan Sigur Rós, 8’inci albümünden sonra giderek daha da ihtişamlı halen gelen, post-rock, klasik müzik, ambient ve dream pop’tan izler taşıyan bir tarz benimsemeye başladı. Canlı performansıyla dikkati çeken grubun, sahnedeki muhteşem paylaşımlarını anlatan iki belgesel çekildi. 2007 yılında uzun zamandır grubun hayranı olan Oscar adaylı yönetmen Dean Doblais, Heima adında yayınladığı belgeselle çok konuşuldu. Bunun hemen ardından grubun çıktığı turnenin anlatıldığı İnni belgeseli de yine çok konuşulan yapımlar arasında.