Bisikletiyle yaptığı yolculuklarla tanıdığımız Hasan Söylemez, yeni belgesel film “Tenere” ile Libya’ya ve Avrupa’ya ulaşmaya çalışan Afrikalı insanların zorlu yolculuklarını anlatıyor.

2010’da Türkiye’yi bisikletle dolaşmaya başlayan gazeteci yazar Hasan Söylemez, 2017’de Afrika turunu ölümsüzleştirdiği hayal arşivi ve belgesel Journey To Dreams ile gündeme gelmişti. Journey To Dreams ile Afrika kıtasını baştan sonra dolaşan Hasan Söylemez, 6 ada ülkesi dahil 54 ülkeyi ziyaret etmişti.

Tenere, çölü aşarak Nijer’in Agadez bölgesinden Libya’ya ve Avrupa’ya ulaşmaya çalışan Afrika halkının gerçek hikayesini konu ediniyor. Çöllerin çölü anlamına gelen “Tenere”, korku dolu ve hayati tehlikesi yüksek yolculuklarla katedilebiliyor. Hatta son üç yılda 20 bin kişi bu yolculukta ölmekten son anda kurtarıldı.

Tenere’de Agadezli Beşir’in ve arkadaşlarının Nuh’un Gemisi’ni andıran bir kamyonette yaşadıkları günlerce süren zor yolculuğa tanıklık edilebiliyor. Bu belgesel filmde kendilerinin yolculuk öncesi hazırlıkları, aileleriyle ilişkileri, arazinin zorlu koşulları ve susuzlukla nasıl mücadele ettikleri ve yaşadıkları duygusal dönüşüm de görülüyor.

Bize tamamen gerçek bir hikaye anlatan bu belgesel filmin ilk gösterimi ve galası 2 Kasım‘da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde yapılacak. Ancak uluslararası film festivallerinde gösterime gireceğinden Türkiye’de şu an için tek bir gösterim gerçekleşecek. Fakat festivallerin ardından yeniden gösterime girebileceği öngörülüyor.

İşte nefes kesici bu filmin fragmanı: