Büyük bir anime ve manga tutkunu olan Arda Yetmişbir bu ay bizim için çizgi karakterlerin “live action” filmlere uyarlanışını yazdı. 

Sayfamı birkaç kez okumuşsanız bile kesin bir anime veya manga ismine denk gelmişsinizdir. Su içer gibi anime izleyen, annelerin klişe cümlesi “Bu kitapları okuduğun kadar derslerini de çalışsan” ile kulaklarımı eskitmiş biri olarak söylüyorum; bir animenin ‘live action’ filminin çekilmesi bu dünya üzerinde anime sevenlere ve sinema tarihine yapılan en büyük kötülüktür.

ANİME NEDİR, NE DEĞİLDİR?
Konuya hâkim olmayanlar için kısaca özetleyeyim: Animeler, manga teknikleri ile çizilir. Mangalarda ise karakterlerin duyguları abartılı ve vurucu bir şekilde yansıtılır. Bu nedenle beşgen ve büyük gözler, abartılı yüz hatları, mimikler ve özellikleri görülür. Klişeleşmiş “Büyük göz çiziyorlar” yorumlarının nedeni budur. Çizilen karakter gerçekçi bir insan betimlemesinden uzaktır. Bunun dışında çizim olmasının verdiği özgürlük, Japon kültürü ile birleştiğinde, çok çeşitli süper güçler ve fantastik olayları doğurur. Kimi zaman samuraylar kılıçlarından buzdan ejderhalar çıkarırlar, kimi zaman da öğretmenler bir ahtapot ya da kötü bir dev olarak tasvir edilirler. Live action, sizin, benim gibi etten, kemikten oluşan insanların oynadığı filmler için kullanılan bir terimdir. Animeler, beyazperdeye yine anime olarak aktarılır. Anime, animasyon veya çizim olmadan, kahramanlarını gerçek insanların canlandırdığı bir filme uyarlanıyorsa bu durum için “Live action filmi çekiliyor” denir.
Şimdi hayal edin. Diyelim ki buzdan ejderha çıkarabilen bir samuray kılıcını özel efektler ile tasarladınız. Yıllarca gözlerini altıgen, saçlarını kirpi, ayaklarını dikdörtgen gördüğümüz bu samurayı gerçek bir insan nasıl canlandıracak? O karaktere nasıl benzeteceksiniz? Bunu da özel efektler ve makyajlarla yaptığınızı varsayıyorum, o abartılı duygu ve mimikleri gerçek bir insan nasıl canlandıracak? Mümkün olsa da absürt durmayacak mı? Mangası dünyadaki hemen hemen her dile çevrilen, dünyayı kasıp kavuran ‘Shingeki no Kyojin’ serisinin live action filmi çıktığında hayranlar yapımcılara çelenk gönderecek kadar mutsuzdu. Yine aynı şekilde, üstelik kült olmuş bir anime – manga serisi olan ‘Bleach’in yapımcıları bu sene live action filmi çekeceklerini duyurduklarında animenin çizeri bile buna tepki göstererek “sadece Ichigo’nun (ana kahramanın) saçını bile nasıl yapacaklarını merak ediyorum” dedi. Sanırım bu, durumu özetliyor. Tüm anime ve manga hayranları bu filmlere karşıyken, yapımcılar bunu inatla neden yapıyor bilmiyorum. Belki de riske girerek, başarılı bir kahraman olmak istiyorlardır. Belki de ‘cosplayer’lar için bir ekol oluşturmak istiyorlardır. Ne olursa olsun bu taşın altına girip de başarılı olan tek bir proje bile yok. Ne ‘Avatar – Son Hava Bükücü’ ne Shingeki no Kyojin ne de başka bir film henüz hayranları tarafından “İyi ki çektiler” dedirtemedi.

 

1 2 3