Klein’in küçük kardeşi Flamme, sadece çarşamba günleri açık olan, özel elektronik müzik kulübü olmayı başarıyor.  

 

FOTOĞRAFLAR: ERHAN TARLIĞ

Geçtiğimiz Ocak ayında açılır açılmaz İstanbul elektronik müzik sahnesine bambaşka bir soluk getiren Klein’ı ziyaret edip, kulübün yaratıcılarından Orkun Bozdemir ile özel bir röportaj yapmıştık. Aradan geçen dört ayın ardından, şimdi de sahneyi Klein’in üst katında hayata geçen küçük kardeş Flamme’ye teslim ediyoruz.

Sadece çarşamba günleri açık olan 250 kişilik kulüp, hafta içi de keyifli bir ortamda kaliteli elektronik müzik dinlemek isteyenleri ağırlıyor. Her iki mekânın ruhu aynı olsa da, Klein’a özgür ruhunu kazandıran farklı dekorasyon anlayışı, Flamme’de bambaşka bir boyuta taşınıyor. Daha gotik, daha çılgın ve başınızı nereye çevirseniz “Bunları nereden bulmuşlar!” dedirten biblolar, antika avizelerle dolu bir yer çıkmış ortaya. İçeride buranın bir gece kulübü olduğunu belli eden tek şey büyük ihtimalle tavandaki spotlar, antika ve büyük çabalar sonucu kurtarılmış bir büfe üzerine kurulan DJ setup’ı ve barı dolduran şişelerin parlaklığı olabilir.

Flamme’nin kısa sürede büyük başarı kazanması yine doğru insanlara ulaşmasından geçiyor ve gizemini korumasına da bu insanlar yardımcı oluyor aslında. Hiçbir reklam çalışması yapılmayan kulüpte hangi etkinliklerin olacağı, hangi ünlü DJ’lerin çalacağı Klein’ın Facebook sayfası üzerinden yapılan yayınlarla duyuruluyor. Müdavimlerin kendilerini iyi hissedecekleri, bir nevi “kapalı kutu” olan özel bir elektronik müzik destinasyonu olmayı hedefliyorlar. Kurdukları iyi sponsorluk bağlarıyla da “küçük” olarak nitelendirebileceğimiz 250 kişilik bir yere, müzik dünyasının büyük isimlerini getirebiliyorlar. İçeride hem alanın küçüklüğü hem de iyi ses yalıtımı sayesinde çok iyi bir akustik olduğunu da söylemek lazım. Zaten Flamme’de çok farklı bir elektronik müzik deneyimi yaşamanızın sebeplerinden biri de bu akustik. Hatta çoğu zaman gelen DJ’ler klasik 90 dakikalık setlerini, ortamdan keyif aldıkları için üç-dört saate kadar uzatabiliyor. Hem Klein hem de Flamme, yaz geldiğinde kısa bir sezon arası verecek ve ardından yine İstanbul’u elektronik müzik severlerle buluşacak. Açıldığı günden bu yana şehrin hafta içi klasiği olmayı başardığını ve şehirdeki benzerinin zamana yenik düşüp kaybolduğunu düşünürsek, Flamme her detayı özelde tutarak uzun yıllar boyunca hayatına devam edecek gibi görünüyor.

NE İÇİLİR? Eşsiz atmosfere sahip Flamme’nin zengin menüsünde, iyi müzik dinleyip dans ederken elinizden düşürmeyeceğiniz bira, viski, çok sayıda yüksek alkollü içki ve özel kokteyller bulunuyor. Flamme’de uzun ve keyifli bir gece, size ortalama 150 TL’ye mal olabilir.

Cebel Topu Sok. No: 4 Harbiye, Şişli

11.00 – 04.00

PLEASUREKRAFT KLEIN’DA

Klein ve Burn Energy Drink sponsorluğunda açılan Flamme, 20 Nisan’da tech house DJ ikilisi Pleasurekraft’ı ağırlıyor. 2009’da kurulan, ABD’li Kaveh Soroush ve İsveçli Kalle Ronngardh’ın oluşturduğu ikili, BBC Radio’da büyük ilgi gören ilk çalışmaları sonrasında günümüze kadar pek çok dünyaca ünlü tech house DJ’inin desteğini alarak ünlerine ün kattı. Şimdi ise Flamme’nin benzersiz atmosferinde İstanbullu elektronik müzik severlere unutulmaz saatler yaşatmaya hazırlanıyor.