İkincisi en az ilki kadar ses getiren Göğe Selam II, tam bir başyapıt niteliğinde. Âşık Mahsuni, ÂŞIK Veysel, Barış Manço, Cem Karaca, Kazım Koyuncu, Nazım Hikmet, Neşat Ertaş ve Yavuz Çetin’in sözleri bile albümü anlatmaya yetiyor. Şevval Sam, Duman, Bülent Ortaçgil, Hayko Cepkin gibi isimlerin eşlik ettiği Kurtalan Ekspres’in Bu selâmı insanda saygı uyandırıyor. Albüme ilişkin merak ettiklerimizi grubun her şeyi Ahmet Güvenç’ sorduk.

İlk olarak Göğe Selam II albümünü sormak istiyorum; stüdyo aşaması, parçaların ve konuk sanatçıların seçimi ne şekilde ilerledi?
Serdar Öztop, Bülent Güven, Sefa Ulaştır ve Can Bora Genç’ten oluşan Kurtalan Ekspres’in yeni formasyonu konserlerde çok iyi performans göstermeye başladı. Sevgili menajerim Volkan Seviğ ile Göğe Selam 2 albümünü yapma kararı aldık. Grupla provalara girip her gün yeni bir parça hazırlamaya başladık. İlk üç-dört parçayı yaptıktan sonra artık bu albümün tam istediğimiz sound’da olacağını biliyorduk. Daha sonra hangi parçayı, kim söyler aşamasına girdik. Bizi kırmayan tüm dostların ellerine, ağızlarına sağlık, hepsi büyük bir özveriyle en güzel performanslarını sergilediler. Sevgili Duman seslendirdikleri parçayı miksingi dâhil kendileri bitirip bize her şeyi hazır verdiler.

Albümde birbirinden değerli isimler sizinle birlikte, unutulmaz şarkıları kendilerince yorumladı. İlk Göğe Selam albümünde de yine birbirinden değerli isimler vardı, bu iki albüm arasında ne gibi farklılıklar var?
İki Göğe Selam arasında şu farklar var. Birincide sadece Barış Manço ve Cem Karaca parçalarına yer vermiştik. İkincisinde yine hem onlara hem de yukarıya uğurladığımız pek çok değerli besteciye ve söz yazarına yer verdik. İlk albümde canlı davul kullanamamıştık. Sefa’nın katkılarıyla bu sefer canlı davul kayıtları yaptık. Bu arada Serdar’ın stüdyosunda çok rahat çalıştık. Ve istediğimiz sound’u elde edebildik. Tüm arkadaşlarımın katkılarıyla çok içime sinen bir albüm oldu.

Bu albümden Hayko Cepkin ve Şevval Sam’ın seslendirdikleri şarkıların klibini çektiniz. Hayko ile ortak sahne aldığınız konserler oluyor. Peki, Şevval Sam ya da albümden bir başka isim ile yine ortak konserler yapma planınız var mı?
Şevval Sam’la sanıyorum pek çok sahne çalışmamız olacak. Klip çekilirken göstermiş olduğu özveri ve gayret hepimizi çok etkiledi. Hatta şimdiden belirlenmiş ortak konserler var.

Kurtalan Ekspres olarak yeni besteler vermek yerine hafızalarımıza kazınmış şarkıları gündemde tutuyorsunuz. Eleştiriler ya da yeni beste talepleri geliyor mu?
Bu çok değerli besteleri gündeme getirme amacı, hem yeni nesillere karşı duyduğum sorumluluk hem de kaybettiğim dostlarımı yeni seslerle ve yeni bir nefesle tekrar hatırlatmak. Ben ölene kadar bu misyona devam edeceğim. Sevgili Barış’ın “İnsan hatırlanmadığı zaman ölür!” lafı hep aklımda. En azından ben buradayken onların ölmelerine izin vermeyeceğim. Yeni beste meselesine gelince ben bir Gülpembe ve bir Dönence bestelemişim bunlar bana şimdilik fazlasıyla yeter. Kurtalan yeni kurulmuş bir grup değil ki yeni bestelerle gündem oluşturmaya çalışsın. Yeni Bir Gün ve sonraki üç albümün tüm müzikal rifleri ve armonileri o zamanki Kurtalan’ın eseridir.

Gülen Andak ile müzik ve bale okulunuz var. Buradaki öğrencileriniz ile aranız nasıl? Kurtalan Ekspres ile ilgili hikâyelerinizi onlarla paylaşıyor musunuz?
Gülen’le ortak okulumuzda sadece bas öğrencileri değil tüm öğrenciler bizim çocuklarımız. Biz onlarla tüm yaşamı paylaşıyoruz. Genelde ilişkilerimiz çok uzun sürüyor. En eski öğrencilerimiz şimdi bize asistanlık yapıyor. Çoğunun nikâh şahitliğini yaptık. Burada sadece enstrüman çalmayı veya dans etmeyi değil adam olmayı da öğretmeye çalışıyoruz.

Konserleriniz nasıl geçiyor? İzleyici skalası nasıl, konser tarihleri nelerdir?
Konser tarihleri facebook.com/KurtalanEkspres sayfamızda güncel bir şekilde yazıyor, oradan takip edebilirler. Konserler çok güzel geçiyor, özellikle gençlerin ilgisi beni çok mutlu ediyor.

Grubun son hali de pek keyifli görünüyor; Can Bora Genç, Sefa Ulaştır, Bülent Güven ve Serdar Öztop… Onlar için neler söyleyeceksiniz?
Can Bora bizim solistimiz. İnanılmaz bir özveriyle altına girdiği büyük yükü taşıma gayretinde. Gün geçtikçe daha iyi performans sergiliyor. En önemli özelliği adam gibi adam olması… Sefa beraber çalmayı çok eskiden beri arzuladığım ve sahnede beraber çalmaktan çok büyük zevk aldığım eski bir dost. Bülent’le iki albümdür beraberiz. Tam bir grup adamı… Eski analog sesleri bulmak ve çalmakta tam bir usta. Bu sesleri bir tek Kılıç Danışman bulabilirdi, bir de Bülent. Serdar ülkenin en iyi gitaristlerinden biri… Çalması dışında en sevdiğim yönü sahne disiplini ve ciddiyeti. Kısacası hepsini çok seviyorum. Tabii ki her işimize koşan, albümde en çok yıpranıp yorulan sevgili dostum Volkan’ı da unutmayalım. Biz, birimiz ölene kadar Volkan’la beraberiz.

Son olarak Göğe Selam II sizin hayatınızın neresinde?
İnsan benim yaşıma gelip çok sevdiklerini kaybedince, onlarla beraber yaşamayı öğreniyor. Sanki her yaptığınız iyi şeyde onlar da yanınızdaymış gibi. Sizce Göğe Selam II benim hayatımın neresinde?