Galeri Nev İstanbul’daki “Gelecekteki İlkel” sergisiyle sanatseverlerle buluşan Gökçen Dilek Açay, defterinden ayrılamadığını söylüyor. 12 Aralık’a kadar görülebilecek sergisiyle insan türü ve gücün evrimi konularını işleyen Açay, en çok Meredeth Monk, Pipilotti Rist ve Zaha Hadid’in defterlerini merak ediyor. 

defteer-g

Defterinizi nereden aldınız?
Defterimi Barselona’dan aldım.

Sizin için defterin anlamı nedir?
Fikir defteri olarak isimlendiriyorum onu. Her şeyimi yazdığım, hatırlatmaların olduğu, kompakt, hayatımı düzenleyen bir alan.

Defteriniz her zaman yanınızda mıdır, olmadığında kendinizi nasıl hissedersiniz?
Defterimi son zamanlarda sıklıkla kullanmamama rağmen her zaman yanımda… O olmadan dışarı çıkamıyorum, ayrılamadığım bir parça.

Nasıl bir defter kullanıcısısınız?
Bazen aklıma gelenleri ya da benim için önemli olan olayları küçük kâğıtlara yazıyorum. Sonra hepsini deftere geçiriyorum. Böylelikle kâğıt yığınlarından kurtuluyor, hepsini defterde topluyorum.

Notlarınızı dijital ortamda tutmaya nasıl bakıyorsunuz?
Bazı notlarım dijital ortamda. Ben defter ve bilgisayar arasında gidip geliyorum. İkisinin de verdiği rahatlığı ve onları yanımda taşımayı seviyorum.

Ne zaman ilham gelir ya da hangi zaman aralığında çalışırsınız? Toplantı ya da yolculuk esnasında bir şeyler karaladığınız olur mu?
Her zaman çalışırım, her an ilham gelebilir. Hiç belli olmaz. Aklımda hiçbir şey tutamadığım için hemen not ederim.

Defterinize dokunabilecek veya dokunamayacak kişiler var mıdır?
Kimsenin dokunmasını istemem. Orası benim çöplüğüm.

Defterinize yazılabilecek en güzel ve en kötü şey?
En güzel şey beni heyecanlandıran fikri unutmadan defterime taşıyabilmek. En kötüsü de yazdığım ve kendimce muhteşem olduğunu düşündüğüm fikri, iki gün sonra defterimi açıp baktığımda anlamamak.

Kimin defterine bir şeyler karalamak isterdiniz?
Kimsenin fikir defterini karalamak istemem. Ne işim var orada…

Eski ve yeni sanatçılardan birinin eskiz defterini görmeniz mümkün olsa bu kim olurdu?
Meredith Monk, Pipilotti Rist ve Zaha Hadid’in defterlerini görmek isterdim. Bir de Robert Wilson’ın… Kendisi iki saniyede çok şahane eskiz çizer.