Plato Sanat Misafir Sanatçı Programı altı haftalık sürelerde sanatçılara ev sahipliği yaparken sanatsal araştırma ve üretimlerini profesyonel ve kurumsal ortamda sürdürme imkânı veriyor. Programın ilk 2 misafiri, dünyanın farklı yerlerinden gelen 60’dan fazla başvuru sonucunda seçilen İspanyol sanatçı Felix De La Concha ve genç sanatçı Elif Süsler oluyor. İlk tematik rezidans projesinde, İstanbul’da ve özellikle Plato Sanat’ın bulunduğu tarihi bölge olan Balat’ta devam eden kentsel dönüşüm projeleri ve bu bağlamda şu anda gündemde olan tartışmaları da ele alıyor.

26 Haziran’da kapılarını açacak ve 3 ay boyunca görülebilecek sergide Felix De La Concha, her gün bir tane olmak üzere farklı çevrelerden gelen 20’den fazla Balat sakinini ve buradaki kentsel yenilenmeye dahil olan insanları resmedecek ve oluşturduğu bu günlüğün kayıtlarıyla bir belgesel hazırlayıp; tablo ve videolarla da bir kurgu hazırlayacak. Balat’ın geçmişine yolculuk niteliği de taşıyacak konseptte portrelerle belgelerin kombinasyonu ile özel bir çizim oluşturup İstanbul’un Balat semtindeki çağdaş şehir yaşamıyla ilgili devam eden tartışmaların anlaşılmasına da olanak sağlayacak.

Elif Süsler ise, Felix de la Concha’nın aksine Balat’ın geleceğini ütopik / distopik bir bakış açısıyla ortaya koyacak. George Orwell’in 1984’üne ve olimpiyatlara adaylığının sonuçlanmasını bekleyen şehir İstanbul’a atıfta bulunarak Balat 2020 adıyla bir proje ve tanıtım paketi tasarlayacak. 2020’de ortaya çıkmış yeni bir insan türü tarafından mesken tutulmuş Balat’ın tanıtım paketini içeren bir proje olacak. Reklam filmi, turistik gezi rehberi, Balat’ın yeni hayatını işleyen kartpostalların yanında, ortaya çıkmış olan kurgusal yeni ırk da broşür, poster gibi basılı malzemelerle tanıtılacak. Aynı zamanda galeri ve turist turlarını andıran 2020’de verilecek bir turun simülasyonu yapılıp bir gecelik veya gündüz gerçekleşebilecek bir performansa dönüştürülecek.