Değişen eğlence anlayışını ve mekâna özel kokteyllerin sırrını bu lezzetleri yaratan Ferda Şen’e sorduk. şen, kokteyllerin herkese hitap ettiği ve merak uyandırdığı için bu kadar çok sevildiğini söyledi.

gaspar1

Image 1 of 1

Bohem yaşamın vazgeçilmez semtlerinden Karaköy, son bir yıldır şehrin gözde eğlence merkezi haline dönüştü. Şüphesiz bu değişimin öncülüğünü Karaköy’de birbiri ardına açılan mekânlar yapıyor. Bir yıl önce hizmete giren Gaspar bunun en güzel örneklerinden biri. İddialı kokteyl menüsü ise Karaköy’ün en çok tercih edilen mekânlarından biri olmasını açıklıyor. Özellikle Çarşamba - Cumartesi akşamları yoğun olan mekânın keyifli lezzetlerinin yaratıcılarından, sektörde 25 yıldır barmen olarak hizmet veren Ferda Şen ile sohbet ettik. Şen, Gaspar’a özel kokteyllerin sırrını “herkese hitap etme ve merak uyandırma” özellikleriyle açıklıyor. Gece, eğlence ve kokteyl kültürünün ülkemizdeki değişen çehresini yorumlamasını istediğimiz Şen, durumu şöyle açıklıyor: “Sektöre adım attığım günden bugüne pek çok şey değişti. Her ne kadar daha yolun başında olsak da gurme kültürü dünyayla paralel olarak ülkemizde de etkisini artıyor. Bara gelerek ‘şu markayı istiyorum’ diyenler bile olabiliyor. Bilinçli tüketici karşısında bizler de talepleri doğru okuyarak, yaratıcılığımızı konuşturup ortaya keyifli karışımlar çıkarıyoruz.” Öte yandan Şen, Türkiye’de barmen ve miksoloji alanlarında eleman yetiştirmedeki eksikliklerin altını çizmeyi de ihmal etmiyor: “Kendini geliştirmek isteyenler, yurt dışını takip ederek deneme yanılma yöntemiyle bu işi öğrenmeye çalışıyor. Daha fazlasına ihtiyaç var.” Sıcak havalarda soğuk içimiyle tercih edildiği gibi, kış aylarında da içimizi ısıtan ballı Tennessee viski likörü, pek çok kokteylde gözde içki olmaya aday. Şen de bizim için ballı Tennessee viskisi, frambuaz ve lime suyu ile yepyeni bir kokteyl yarattı.

Ne İçilir? Gaspar’daki kokteyllerin fiyatı 35 TL. Trendsetter İstanbul ekibi için özel olarak yaratılan ballı Tennessee viskisi, frambuaz ve lime suyu kokteyli favorimiz. Tatlı ekşi karışımlı Tennessee viskisiyle yapılan Whiskey Sour ve Fire Ball da menünün gözdelerinden.