Tasarımcı ve İnci Deri Kreatif Direktörü Gamze Saraçoğlu, gün içinde en çok elinde olan eşyanın defteri olduğunu söylüyor. İnci Deri için 7 Line’dan oluşan bir koleksiyon hazırlayan Saraçoğlu, çizim yaparken gördüğü ve duyduğu her şeyin kendisini etkilediğini belirtiyor. Başarılı tasarımcı en çok Woody Allen’ın defterini merak ediyor.

 

gamze-saracoglu-g

 

Defterinizi nereden aldınız?
New York, Smythson’dan.

Sizin için defterin anlamı nedir?
Tüm notlarımı, planlamamı defterimde yapıyorum. Yanımdan hiçbir zaman ayırmıyorum. Öte yandan not yazmak bana çok büyük keyif veriyor, rahatlatıyor. Ayrıca eskizlerimi genelde bu deftere yapıyorum. İçinde kumaş parçalarım ve topladığım dokular da oluyor.

Defteriniz her zaman yanınızda mıdır, olmadığında kendinizi nasıl hissedersiniz?
Her zaman yanımdadır. Çok yoğun bir çalışma tempom olduğundan aldığım notlarım hayatımı kolaylaştırıyor. Tasarımlarımın sketch olarak çıktığı yer de defterim oluyor.

Nasıl bir defter kullanıcısısınız?
Gün içinde en çok elimde olan eşyam.

Notlarınızı dijital ortamda tutmaya nasıl bakıyorsunuz?
Tüm yazılı notlarımı asistanım günlük olarak dijital ortama geçiriyor.

Ne zaman ilham gelir ya da hangi zaman aralığında çalışırsınız? Toplantı ya da yolculuk esnasında bir şeyler karaladığınız olur mu?
İlham gelmesi için belli bir zaman olması gerekiyor. Hayatımın bir parçası tasarım yapmak, bu sebeple ilham alacağım konuları belli bir zamana bırakmıyorum.
Gördüğüm, duyduğum her şey beni etkileyebilir. Bu sebeple defterimi yanımdan ayırmıyorum.

Defterinize dokunabilecek veya dokunamayacak kişiler var mıdır?
Sürekli programımı takip etmek icin asistanım defterime bakabilir. Eşim de arada sürpriz yaparak güzel notlar yazmak için defterimi kullanıyor.

Defterinize yazılabilecek en güzel ve en kötü şey?
Yeni projeleri not almak beni çok mutlu ediyor. Defterimde kötü anılar istemiyorum. Güzel projeler, haberler yazmak beni mutlu ediyor. Olumsuz notlar yazmayı çok sevmiyorum, genelde olumsuz konuları dijital ortamda tutuyorum.

Kimin defterine bir şeyler karalamak isterdiniz?
Marina Abramovic’in defterine birşeyler karalamak isterdim.

Eski ve yeni sanatçılardan birinin eskiz defterini görmeniz mümkün olsa bu kim olurdu?
Woody Allen’ın defterini görmek beni mutlu ederdi.