Teşvikiye’nin en yenisi Gallia, türk mutfağını dünya mutfaklarıyla buluşturuyor.

gelila-g

Enteresan tatlar arayanlar, özellikle de Türk ve dünya mutfaklarının bir araya geldiği yemekleri denemek isteyenler, 15 Temmuz’da Teşvikiye’de açılan ve füzyon mutfağı sunan Gallia’yı mutlaka ziyaret etmeli. Menüdeki menemenli veya kokoreçli pizza, kokoreç burger gibi yemekler sizi korkutmasın, burada tatlar “farklılık olsun” diye değil, incelikle bir araya getiriliyor. Türkiye’de başka bir yerde bulmanızın zor olacağı soğan çorbalı wonton’dan yediğinizde bir daha Gallia’dan çıkmak istemeyebilirsiniz. Pişmaniyeli cheesecake, bacon reçelli bruschetta, bıldırcın yumurtalı deniz mahsullü Benedict ise menüde karşılaşacağınız füzyon tariflerden sadece birkaç tanesi.
Gallia’nın kurucusu ve şefi Fuat Halaç, ABD’deki dünyaca ünlü Johnson & Wales Üniversitesi’nden mezun, çok genç bir şef. Evde tek başına kaldığında ortaya çıkan yemek yapma zorunluluğunun bir süre sonra zevke dönüştüğünü keşfedince, bir de televizyonda ünlü şef Mehmet Gürs’ü izleyince mutfağın derinliklerine adım atmaya karar vermiş. Okul bitip de Türkiye’ye döndüğünde var olan mekânların tekdüzeliğini görünce farklı bir şeyler yapmak istemiş. Okulda öğrendiği reçeteleri Türk lezzetleriyle birleştirip, Teşvikiye’de Gallia’yı açmış.
Gallia’nın dekorasyonu, Abdullah Burnaz’a ait. Tasarımın yalın ve fiyatların da benzerlerine göre daha ulaşılabilir olmasının yanı sıra burada istenen tek bir şey var; o da yemeklerin ön plana çıkması. Gallia kış sezonunda akşam yemeği servisinden sonra bir lounge havasına bürünecekmiş. Sabit bir DJ kabini, misafir DJ’ler, etkinlikler ve en önemlisi de menüde yer alacak “after kitchen” başlığı altında sunulacak börekler ve sushi için biz şimdiden heyecanlanıyoruz.

1 2