C.A.M. Galeri’deki start “Art Within Reach” Vol.2 isimli karma sergideki çalışmalarıyla gündemde olan Furkan Nuka Birgün için defteri bir kılavuz niteliği taşıyor. Defterini sürekli yanında taşıyan ve titiz bir kullanıcı olduğunu söyleyen Birgün, en çok uzun otobüs yolculuklarında çizim yapmayı seviyor.

deftergal

 

Defterinizi nereden aldınız?
Defterimi İstanbul’da bir kırtasiyeden almış olmalıyım ama uzun zamandır bu deftere sahip olduğum için tam olarak nereden aldığımı hatırlamıyorum.

Sizin için defterin anlamı nedir?
Eskiz defterleri her çizer gibi benim için de vazgeçilmez bir eşya. Yaptığım çizimlerin bütün planları, eskizler ve yazıların hepsi onun içinde. Defterim benim için bir kılavuzdan farksız.

Defteriniz her zaman yanınızda mıdır, olmadığında kendinizi nasıl hissedersiniz?
Sürekli yanımda taşıdığım için olmadığında ne olacağına dair hiçbir fikrim yok.

Nasıl bir defter kullanıcısısınız?
Defterlerimin çoğunda çizimler ve notlar genelde bitmeye yakındır. Defterlerimin zamanla eskimesi ve çizimlerin birbirine girmesi de hoşuma gider ama genelde titiz bir defter kullanıcısıyımdır.

Ne zaman ilham gelir ya da hangi zaman aralığında çalışırsınız?
Böyle bir zaman aralığım yok. Genelde dışarıda herhangi bir kafede ya da uzun otobüs yolculuklarında çizim yapmayı seviyorum.

Defterinize dokunabilecek veya dokunamayacak kişiler var mıdır?
Bu şekilde bir kuralım yok. Herkes defterime bakabilir ve inceleyebilir.

Defterinize yazılabilecek en güzel ve en kötü şey?
Galiba buna mantıklı bir cevap veremeyeceğim.

Kimin defterine bir şeyler karalamak isterdiniz?
Aynı zamanda grafiti ile uğraştığım için grafiti yapan kişilerin black book (eskiz defteri) doldurma alışkanlıkları çok fazladır. Beraber duvar boyadığım arkadaşlarımla birbirimizin eskiz defterlerine her zaman bir şeyler karalarız. Galiba ünlü grafiticilerin black book’larında çizimlerim olmasını çok isterdim.

Eski ve yeni sanatçılardan birinin eskiz defterini görmeniz mümkün olsa bu kim olurdu?
Mike Mignola kesinlikle.

Defterinize ulaşabilecekleri bir adres vermenizi istesek?..
Defterimdeki çizimleri sürekli sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıyorum. İçindekilerini görmek isteyenler bu şekilde takip edebilirler.