İstanbul ve Ankara Fransız Kültür Merkezleri, İtalyan Kültür Merkezi ve İstanbul Modern işbirliği ile ikincisi düzenlenen « İlk uzun metrajım ! » Fransızca Filmler Festivali 7 -11 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleşecek.

« Ilk Uzun Metrajım / Mon 1er Long » film festivali çağdaş yönetmenlerin ilk uzun metrajlı filmleri teması ile Fransızca sinemayı tanıtmayı amaçlıyor. Dünya Kadınlar Günü’ne de uygun olarak kadın yönetmenleri ve kadın portreleri ön plana çıkarmayı ve kadın meselelerine odaklanmayı amaçlayan Fransız Film Festivali,kadın, gençlik, kesişen kaderler ve direniş hikayeleri anlatacak. Bir kültürel proje olarak tasarlanan ilk « uzun metrajım »kapsamında söyleşiler ve bilgi paylaşımına fırsat veren buluşmalar da organize edilecek.

Tüm sinema severlere ulaşabilmek adına gösterimlerin tamamı ücretsiz ve türkçe altyazılı gerçekleşecek olan Fransızca Film Festivali, ‘Yönetmen Sineması’ olarak adlandırılan eserler arasından seçtiği filmleri sunarak alçakgönüllü ve içtenlikli bir festival yaratmayı amaçlıyor.

Bu yıl, Léa Fehner (ilk filmiyle César adayı), Julie Bertuccelli (« Depuis qu’Otar est parti – Otar Gittiğinden Beri » adlı yapıtı ile en iyi ilk film dalında César ödülü sahibi) festivalin konuk yönetmenleri olarak Türkiye’ye gelecekler.