“Sokağın güzelleri” sergisi sokakta yaşayan birbirinden güzel kedilerin fotoğraflarına ev sahipliği yaptı. Kim sokakta bu güzelliklerle birlikte yaşamaya hayır diyebilir ki!

 

farkindalikgal

Image 1 of 4

Geçen ay Caddebostan Kültür Merkezi çok mırıl mırıl bir sergiye ev sahipliği etti: Fotoğraf sanatçısı Mehmet Çağlarer’in objektifinden yansıyan “Sokağın Güzelleri”… Kim sokağında böylesi güzel canlıları görmek istemez ki ya da kim bu şirinlik muskalarıyla birlikte yaşamaktan rahatsız olabilir? Rahatsız olmak nasıl bir ruh halinin ifadesidir? İşte bu sergi pek çok insanda varlıklarının fark edilmesini sağladı.

“Sokağın Güzelleri” adı altında sokak kedilerinin fotoğraflarını sergileme fikri nasıl gelişti? Böyle bir sergi açmaya karar verip mi fotoğraflamaya başladınız yoksa elinizde sürekli çoğalan kedi fotoğrafları vardı ve buradan mı sergi doğdu?
Genelde, bir konuyu önceden sergi amaçlı çalışmaya başlamam. Konu beni çeker, dünyaya o gözle bakmaya başlarım ve bir gün gelir “Hadi beni sergile!” der. “Sokağın Güzelleri” de böyle oldu. Kedileri, sokağı ve fotoğrafı çok sevdiğim için sokakta çekim yaparken dikkatim onlara yöneldi. Bir süre sonra ortaya çıkan fotoğrafları Facebook’ta “Her gün bir kedi” başlığıyla paylaşmaya başladım. Hatırı sayılır bir ilgi gördü. Hâlâ o paylaşımları sürdürüyorum. O arada izleyenler sergi, basılı albüm gibi isteklerde bulununca, sergi fikri bana da güzel geldi.