İspanya’da Endülüs bölgesinin en güzel şehri Sevilla, Akdeniz ruhunu gerçek anlamıyla deneyimlemek isteyenleri bekliyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Çiler Geçici

DURMAYAN HAYAT
Sevilla’da arabamızı park edecek yer ararken epey bir macera yaşayıp şehri bol bol gezmiş olduk. En sonunda tam merkezde yani Arenal bölgesinde arabayı park edip sokağa adım atabildik ve kendimizi resmen bir film sahnesinin içinde bulduk. Pazar günüydü ve turistler dışında şehrin neredeyse bütün sakinleri sanki bir davete gidermişçesine şık ve nefis giyinmiş, sokaklarda kahkahalar atarak dolaşıyorlardı. Sonradan anladık ki hepsi boğa güreşi seyretmek için Sevilla Boğa Güreşi Alanı’na gidiyorlarmış. Günün sonunda tüm barlar, cafe’ler sokaklara taşmıştı; hoş diğer gecelerde de çok farklı değildi durum, İspanyollar çok sosyal insanlar.

KÜLTÜR ŞEHRİ
İspanya’nın en önemli iç liman kenti olan Sevilla, stratejik konumu yüzünden yüzyıllar boyunca istilalardan başını kaldıramamış. Bu sebeple de Osmanlı, Afrika, Arap, Gotik izlerini şehrin birçok yerinde görebilirsiniz. Endülüs’ün en büyük şehri ve merkezi olan Sevilla, Guadalquivir Nehri’nin doğu yakasında kurulmuş. Flamenko müzik kültürünün gelişmesine büyük katkısı olan Sevilla’da yaşam hem gece hem de gündüz inanılmaz hareketli. Geçmişte de bir kültür merkezi olan şehir, Endülüs özerk bölgesinin ekonomi ve kültür-sanat merkezi olmaya devam ediyor.

KEŞİF TURU
Şehirde en çok hareket, Avrupa’nın en büyük katedrali olan Sevilla Katedrali etrafında. Turistler yüzünden hep kalabalık, hep canlı. Diğer görülecek yerler arasında tüm Sevilla’yı tepeden görmek için La Giralda çan kulesi çok doğru bir adres. Endülüs’ün en görkemli yapılarından olan Elhamra Sarayı’ndan esinlenilmiş Real Alkazar ise, Granada’dan getirtilmiş ustalara yaptırılmış. İçinde Elhamra gibi İslami motifler, muhteşem kapılar ve yemyeşil bahçeler bulunuyor. Biz de keşfettiğimiz an itibarıyla bu bölgeden ayrılmadık. Sevilla daracık sokakları, çok iyi korunmuş binaları, parke taş sokaklarıyla dolaşması ve keşfetmesi çok keyifli bir şehir. Eğer nisan ayında giderseniz, hem nefis havanın keyfini çıkartıp hem de Feria de Abril festivali nedeniyle şehrin süslenmesini ve şehir sakinlerinin geleneksel Flamenko kıyafetleriyle sokaklarda harika görüntüler vererek dolaşmalarını görebilirsiniz. Kadınların giysilerine “Trajes de Gitana”, erkeklerinkine ise “Traje de Corto” deniyor. Bu festival zamanı anlıyorsunuz ki Sevilla sakinleri gelenek ve göreneklerinden modern yaşamlarına rağmen asla vazgeçmiyorlar.

EN GÜZEL ZAMANI
Ne zaman gidilir derseniz, sıcak bir iklime sahip olduğu için her mevsimde gidebilirsiniz. Özellikle ilkbahar ve sonbahar gitmek için en iyi zamanlar. Şehri yürüyerek rahatlıkla gezebileceğiniz gibi bisiklet kiralamak da iyi bir seçim olabilir. Otobüsleri de çok rahatlıkla tercih edebilirsiniz, oldukça ucuzlar. Ama benim tavsiyem, gidilen yerleri mümkün olduğunca yürüyerek keşfetmek, tadını çıkarmak yönünde.