Nisan ayının öne çıkan sergilerini seçerken İKSV tarafından bu yıl 10. kez düzenlenecek İstanbul Film Festivali’nin yapılacağı sinema salonlarının yer aldığı semtleri de göz önünde bulundurduk. Böylelikle sinema meraklıları, festivalde bir filmden çıkıp ötekini beklerken sergileri gezme fırsatı da bulacak. Buyurun size Nişantaşı, Beyoğlu ve Kadıköy yakınlarında ilginizi çekebilecek sergilerin listesi.

 

oyunhamurundansanatgal_0

Image 1 of 9

OYUN HAMURUNDAN SANAT
Leipzig, Lyon ve Pekin’de karma sergilere katılan Murat Kösemen, oyun hamuru ve plastilin kullanarak yarattığı eserlerini ilk kişisel sergisi olan “Volume 1”de görücüye çıkarıyor. Sanatçı eserlerinde günlük hayattan esinlenerek meydana getirdiği binalara, kafelerdeki hayatlara, klasik otomobillere ve yazlık mekânlardaki insan topluluklarına yer veriyor. Genelde üç boyutlu olarak kullanılan oyun hamurunu Kösemen, iki boyuta indirerek malzemenin sadece renk özelliğini ön plana çıkarıp boyut özelliğini ortadan kaldırıyor. Eserlerin herhangi bir boya kullanılmadan oluşmasını sağlayan bu yöntem, izleyiciyi de amacı dışında, alışılagelenden farklı şekilde kullanılmış bu malzemeyle baş başa bırakarak şaşırtıyor.
Murat Kösemen’in, Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Volume 1”, 20 Mart – 26 Nisan 2014 tarihleri arasında Gallery LiNART’ta görülebilir. Abdi İpekçi Cad., Gülen Apt. No: 24, Daire: 4, Nişantaşı