‘İstanbul Kırmızısı’, ‘Cahil Periler’, ‘Karşı Pencere’, ‘Serseri Mayınlar’ ve ‘Kemerlerinizi Bağlayın’ gibi ikonik filmleriyle çok sevdiğimiz yönetmen Ferzan Özpetek, Venedik Film Festivali’nin resmi programında yer almasa da festival kapsamında yapılan Film Müziği Yıldızları Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Uzun yıllardır İtalya’da yaşayan Ferzan Özpetek, Venedik Film Festivali kapsamında yapılan Film Müziği Yıldızları (Soundtrack Stars Award) Özel Ödülü’ne layık görüldü.

76. Venedik Film Festivali’nin resmi programında yer almasa da festival çerçevesinde düzenlenen Film Müziği Yıldızları Ödülü, filmlerinde müziği etkili biçimde kullanmasıyla bilinen yönetmen Özpetek’e verildi.

Jürinin yaptığı değerlendirmede, filmleri kadar çalışmalarında kullandığı müziklerle de beğeni toplayan Özpetek Film Müziği Yıldızları Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Ünlü yönetmen, film müziklerinden dolayı takdir edilmekten memnuniyet duyduğunu belirtiyor.

Özpetek’in Venedik Bienali için yaptığı “Venetika” isimli enstalasyonu (yerleştirme sanatı) da büyük ilgi görüyor.

Kasia Smutniak’ın rol aldığı, Sezen Aksu’nun müziğinden oluşan Venetika enstalasyonu için bir İtalyan firmasının sponsorluğunda dün özel gösterimin yapıldığını aktaran Özpetek, “Venedik tabi tarih boyunca pek çok kültürle etkileşimde bulunmuş bir yer. Osmanlı ile Türklerle de çok etkileşime girmiş bir yer. Ben de Venedik’i, bu kentin ayrılmaz parçası olan suyun üzerine herkesin kendinden bir şey bulabileceği yansımalarla anlatmaya çalıştım.” dedi.