Marvel krakterlerinden Star Wars’a aradığınız ne varsa onlarda “fazlasıyla” var!

YAZI: ZEYNEP MERVE KAYA

FOTOĞRAFLAR: ERHAN TARLIĞ

“Batman maskesi veya Assassin kapüşonu var mı?”

“Yeriniz nerede?”

“Harry Potter asası var mı?”

Var! Şahsımın İngiltere’de bile zar zor bulduğu lisanslı “Harry Potter asası” da var burada; gerçek boyutlu, duvara monte edilebilen Spider-Man de. Yukarıda okuduğunuz tüm sorular, Pop Culture Toys & Collectibles’ın Facebook hesabından alındı. Meğer kendilerine ne kadar çok ihtiyacımız varmış!

Türkiye’de alt kültürlerin devamlılığını sürdürmelerinin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Ancak bir yandan da ülkemizde çok büyük bir çizgi roman, dizi ve video oyunu kültürü ağı ve heveslisi de mevcut. Sınırlı olmayan hayal güçlerinden çıkmış, kendini kaptırdığında insana bambaşka evrenlerin kapılarını aralayan bu kültürlerin en yeni temsilcilerinden biri, henüz birkaç ay önce Galata’daki Serdar-ı Ekrem sokağında açılan Pop Culture Toys.

Pop Culture Toys’da dünyaca ünlü süper kahramanların koleksiyon figürlerinden gerçek boyutlu heykellerine, kalemlerden minik hediyelik eşyalara kadar her şeyi bulmanız mümkün. Ürünler lisanlı olduğu ve çoğu ABD’den getirildiği için fiyatları 15 ila 15.000 TL arasında değişiyor. Türk koleksiyonerlerin -hatta bazen sokaktan geçen turistlerin- burayı keşfetmesi uzun sürmemiş. Kısa sürede bol ürün çeşidi, çalışanların samimiyeti, güler yüzü ve Türkiye’de başka hiçbir yerde bulamayacağınız figürler sayesinde kendine geniş bir hayran ve müşteri kitlesi yaratmayı başarmış.

 

SİZİN KAHRAMANINIZ HANGİSİ?

Son dönemlerde dünyayı etkisi altına alan Marvel filmleri sayesinde Iron Man, Captain America, Guardians of the Galaxy, Avengers hikâyelerinin karakterleriyle yeni tanışanlar veya bu kahramanları yıllardır çizgi romanlardan takip edenlerin Pop Culture Toys’a girip, çıkmak istemeyeceklerini söylemeliyiz. Çünkü burada Marvel ve DC Comics’in çizgi roman serilerindeki tüm kahramanların, anti-kahramanların, antagonistlerin ve yan karakterlerin aksiyon figürlerini, gerçek boyutlu heykellerini veya küçük boyutlu ve uygun fiyatlı diğer lisanslı ürünlerini kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Dükkânı başarılı yapan en önemli detay, marka ve ürün çeşitliliğinin çok olması. İçeriye adım attığınızda, sağ duvarda sizi karşılayan Spider-Man heykelinden Türkiye’de sadece burada görebileceğiniz Yüzüklerin Efendisi’nin Gollum’una ve Harry Potter’da herkesin bir şekilde duygusal bağ kurduğu ev cini Dobby’ye kadar uzanan geniş bir yelpaze var.

Eğer içinizdeki heyecan yeni filmi üç kere izlemenize rağmen hâlâ dinmediyse, çok geniş bir Star Wars koleksiyonu olduğunu da belirtmek isterim. Zaten son zamanlarda en çok Star Wars ürünleri ve “bardakları” satılıyormuş. Bir de Jon Snow… Game of Thrones dizisine merak salanlar veya uzun yolu seçip kitaplarını okuyanlar, en sevdikleri karakterlerin figürlerini bulmak için sık sık Pop Culture Toys’a uğruyor anladığımız kadarıyla. Yanında ejderha yumurtalarıyla Daenerys, Tyrion, Cersei ve Ned Stark figürleri de sizi bekliyor. Belki gitmişken Joffrey’e de bir şans verirsiniz çünkü söylediklerine göre Game of Thrones karakterlerinden en az ilgi gören şımarık çocuk kralın ta kendisiymiş! The Walking Dead’in ise hem TV dizisi hem de çizgi roman versiyonundan pek çok ürün satışta. Özellikle pek sık karşınıza çıkmayan masa oyununu Pop Culture Toys’da bulabilirsiniz. Nedense benim pek hoşuma giden Rocky büstünden Doctor Doom figürlerine; Resident Evil, The Legend of Zelda, Assassin’s Creed gibi video oyunu efsanelerinden Doctor Who gibi kült TV şovlarına, sizi mutlu edecek her şey bir anda önünüze seriliyor. Dükkânın arka duvarında ise Game of Thrones ve Yüzüklerin Efendisi gibi yapımlarda adı geçen, kullanılan kılıç ve silahların birebir replikaları sizi bekliyor.

Giriş katındaki büyüklü küçüklü figürlerden ve insanın eline alıp etrafa savurmak istediği “efsanevi” kılıçlardan gözlerinizi ayırabilirseniz, üst kata da çıkmanızı tavsiye ederim. Yukarıda sizi çizgi roman duvarı ve masa oyunu seçkisi bekliyor. Çizgi romanların, hem Türkçe hem de İngilizce versiyonları burada sergileniyor. İleride bu katta minik bir kafe açmayı da düşünüyorlar. Etrafınız hayal gücünün sınırlarını zorlayan evrenlerden fırlamış “en iyi arkadaşlarınızla” çevriliyken kahve keyfi yapmanın tadı bambaşka olur, eminim. Bir de He-Man figürleri olup olmadığını sorduk, yakında getireceklerini söylediler. Bekliyoruz.

Pop Culture Toys şimdilik Galata’da. Fakat ileride birkaç şube daha açma hayalleri var. Hatta ilerleyen zamanlarda fuarlara katılıp, mekâna cosplay’ciler ve çizerler davet etme gibi planları olduğunu, kısa zamanda internet satışına başlayacaklarını da öğrendik. Ayrıca aradığınız bir koleksiyon öğesi varsa özel sipariş de verebiliyorsunuz. Daha ne olsun…

 

 

Serdar-ı Ekrem Cad. No: 13 Galata, Beyoğlu

0212 243 7670

11.00 – 20.30