!f’in gelenekselleşen ‘Kült’ bölümü bu yıl Ermeni şair Sayat Nova’nın hayatını anlatan Narın Rengi ile devam ediyor. 1969 yılında Sovyet sansürüne uğramış Sergei Parajanov’un avangard ve sembolik filmi, Martin Scorsese’nin The Film Foundation’ı tarafından yenilenmiş kopyasıyla hiç olmadığı kadar büyüleyici. Muazzam koreografisi ve ikonografisiyle hâlâ çok taze.

Sayat Nova, Nran Guyne / Narın Rengi
Çilekeş bir ozanın yaşamına leziz, avant-garde bir bakış.
Sembolik bir şiir tiyatroda sahnelenseydi, nasıl bir şey çıkardı ortaya? Böyle bir şey olurdu herhalde. Kafkas dağlarında yaşamış en büyük ozan olarak kabul edilen Ermeni Artin Sayadyan’ın, nam-ı diğer Sayat Nova’nın (Şarkıların Efendisi) şiirlerinden esinlenen Narın Rengi, ozanın hayatındaki kırılma noktalarını son derece imgesel bir dille perdeye aktararak sinemayla ilgili alışkanlıklarımızı tokatlıyor. Restore edilmiş versiyonuyla izleyicilerle buluşan bu kült film, çekildiği zaman ve coğrafya için konu itibariyle oldukça cesur. Yönetmeninin tutuklanmasında ve hapis yatmasında da epey bir rol oynamış. 1968’de çekilen, son derece deneysel ve gerçeküstücü olan bu eser, şairin iç dünyasının yönetmenin hayal gücüyle harmanlanarak üç boyutlu minyatüre dönüşmüş hâli adeta. Peş peşe sıraladığı dinî ve kültürel sembollerle dolu zengin görsel tablolarıyla aşkı, acıyı, hayal kırıklığını ve hüznü anlatan film gizemli, bazen ürkütücü, fakat tam anlamıyla düşsel bir ziyafet.
Yönetmen: SERGEI PARAJANOV
Oyuncular :SOFIKO CHIAURELI, MELKON ALEKIAN, VILEN GALUSTIAN, GEORGI GEGECHKORI, HOVHANNES (ONIK) MINSASIAN, SPARTAK BAGASHVILI , MEDEA JAPARIDZE, GRIGORI MARGARIAN

Gösterimler
21 Şubat 2015 19:30
Cinemaximum Fitaş Salon 4