Bu sene 13.’sü yapılacak !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, her yıl birbirinden ilginç filmlerle İstanbul, Ankara ve İzmir’in film festivali sezonunu açıyor. Bunun yanında LGBT’ler için özel hazırladığı gökkuşağı filmleri seçkisiyle da kayda değer filmleri izleyicilerine sunuyor.

Bu sene 13-23 Şubat’ta İstanbul, 27 Şubat-2 Mart’ta Ankara ve İzmir’de sinemaseverlere ulaşacak festivalin dikkat çeken Gökkuşağı Filmleri’ni sizler için derledik.

 Ben Divine (I Am Divine)
Emmy ödüllü yönetmen ve yapımcı Jeffrey Schwarz’ın filmi, sıra dışı yönetmen John Waters’ın filmlerindeki cesur oyunculuk performanslarıyla bilinen Harris Glenn Milstead’in -nam-ı diğer Divine’nın- hayat hikâyesine odaklanıyor. John Waters’ın anlatıcılığı, daha önce gün yüzüne çıkmamış görüntüler ve ailesinin röportajları eşliğinde Divine’ın hassas ve kırılgan dünyasında keşfe çıkılıyor.

 Voltrans

Türkiye’den bir belgesel ve sözlü tarih çalışması olan Voltrans’ta, trans erkekler kendi hikâyelerini bir trans erkek dayanışması olarak kurulan Voltrans üzerinden anlatıyor. P. Ulaş Dutlu ve Özge Özgüner’in yönettiği bu önemli film, Türkiye prömiyerini geçen ay Ankara’da düzenlenen Kuir Fest’te yapmıştı.

 Test (Test)

2013 Seattle ve Outfest 2014 Berlinale festivallerinden ödüllerle dönen Chris Mason Johnson’ın filmi Test, AIDS salgınının ilk yıllarında geçen ölüm, seks, modern dans ve queer kültürü hakkında hayli özgün bir film. Benzer AIDS temalı filmlerin aksine Test, ne bir hastalık dramı ne de bir açılma öyküsü. 20’li yaşlarında bir modern dansçı olan Frankie etrafında dönen öykü, AIDS tehdidinin queer kültürünü ve ilişkileri nasıl dönüştürdüğüne bakarken, bu durumu erkek bedeni ve modern dans üzerinden ifade ediyor.

 Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club)

Eşcinsellerin gönlünde taht kuran C.R.A.Z.Y filminin yönetmeni Jean-Marc Vallée, Fransa’dan ABD’ye AIDS olduğunu öğrenen beyaz, taşralı, ırkçı ve homofobik tipik bir kovboyun hikâyesini anlatmak üzere geliyor. AIDS’li insanları dışlamanın meşru olduğu 80’lerde geçen bu filmde Matthew McConaughey kariyerinin en önemli rollerinden birini canlandırmak üzere başrolde. Filmde bir transseksüeli canlandıran Jared Leto’nun muhteşem performansı da takdire şayan.

!f İstanbul’un diğer Gökkuşağı Filmleri arasında, Fas’taki bir eşcinselin çarpıcı hikayesini anlatan Kurtuluş Ordusu (Salvation Army), anne ve büyüme sancıları çeken eşcinsel oğul ilişkisini konu edinen Kötü Saç (Bad Hair), Brezilya’daki darbe hükümetinin son yıllarında avangard bir kabare performansçısı ile 18 yaşındaki genç bir askerin arasındaki aşkın hikâyesi Dövme (Tattoo) ve geçirdiği travma sonrası, kadın müşterilere hizmet veren bir fahişe olarak çalışmaya başlayan 40’lı yaşlarındaki evli, çocuklu Abby’i merkezine oturtan Sarsıntı da (Concussion) var.