16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin basın toplantısı bugün Soho House İstanbul’da yapıldı. 34 ülkeden 146 yönetmenin toplam 126 filminin gösterileceği festival bu yıl “İyileştiren Şeyler” temasıyla yola çıkıyor; 16-26 Şubat tarihlerinde İstanbul’da, 2-5 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir’de sinemaseverlerle buluşuyor.

if-g

Bu sabah Soho House İstanbul’da gerçekleşen 16’ıncı !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin basın toplantısında dinlediğimiz Festival Direktörü Serra Ciliv, festivali hazırlarken ‘Bizlere ne güç verir? Ne şifa verir?’ sorularından yola çıktıklarının altını çiziyor. Alejandro Jodorowsky’nin geçtiğimiz yıllarda !f kapsamında gerçekleştirdiği bir röportajındaki  “Dünyayı değiştiremeyiz, çok büyük; ancak, iyileştiren şeyler yapabiliriz. İyileştiren sanat, iyileştiren müzik, iyileştiren ticaret…” söylemini odak noktasına yerleştiren 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, bu kapsamda iyileştirici özelliği olduğuna inandığı filmlere odaklanarak şifa arayışınıza bir nevi ortak oluyor.

Keş!f, Aşk & Başka Bi’ Dünya, Galalar, !f Music, Oyun, Gökkuşağı, Sanat Hayat İçindir!, adını John Berger’den alan ve hakikati farklı görme üzerine odaklanan Görme Biçimleri: Yaratıcı Belgeseller, Ev, Karanlık & Köşeli, !f Kült, !f Özel Gösterimler başlıklarının yanına bu yıl !f Yarın’ı da dahil eden 16’ıncı !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, Bomontiada Alt Sanat Mekânı’nda gerçekleşecek olan ve sanal gerçekliğin yanı sıra etkileşimli hikayelere odaklanan eserlerin yer alacağı !f Yarın Sanal Gerçeklik ve İnteraktif Hikâyeler sergisine de ev sahipliği yapacak.

16 – 26 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da, 2-5 Mart tarihleri arasında Ankara ve İzmir’de gerçekleşecek olan festivalin programına ulaşmak için tıklayın.