“Gözler kulaklardan daha keskin tanıklardır,” demişti Herakleitos. Gıcır gıcır yenilenmiş ya da yakın zamanda keşfedilmiş bu filmler de zamanlarının ‘keskin’ tanıkları olan tanıdıklarımız hakkında.

Burroughs-The-Movie

Image 1 of 5

Burroughs: The Movie / Burroughs

“Dedem çok acayip bir adammış, Harvard'da okumuş, uyuşturucu bağımlısıymış, yanlışlıkla anneannemi vurmuş, eşcinselmiş de. Onu tanımayı çok isterdim.” İşte rivayetlerden ibaret tuhaf bir adamı tanımak için mükemmel bir fırsat.
Hakkında acayip hikayelerin anlatıldığı, son derece sıra dışı olduğunu insanlardan hep duyduğunuz ama hiç tanımadığınız dedenizin otuz yıl önce çekilmiş görüntülerini izlermişçesine sıcak bir atmosfere sahip bu film, bir yandan da o garip hikayelerin kaynağına ışık tutuyor. 50’li yıllarda New York’ta ortaya çıkan, başkaldırıdan beslenen ve tüm dünyada sinemadan edebiyata ve müziğe kadar birçok sanat dalına ilham veren yeraltı edebiyat akımı Beat Kuşağı’nın öncülerinden Amerikalı yazar William S. Burroughs’a yakın plan bir bakış. Çekim ekibinde Jim Jarmusch, Tom Dicillo gibilerine rastlayacağınız bu belgesel, yazarın boğuk ve çatallı sesi eşliğinde izlediğimiz yenilenmiş kopyasıyla karşımıza arz-ı endam ediyor. Karanlık ve rahatsız edici eserleriyle ünlü olan yazarın trajik ve sıra dışı yaşamının bilinmedik derinliklerine inen film, bir yandan da 80’lerin o tuhaf ve kendine özgü havasını bizlere hatırlatan bir armağan niteliğinde.

Yönetmen: HOWARD BROOKNER

Gösterimler
14 Şubat 2015 12:00
Cinemaximum Fitaş Salon 1