Defterim Benim Görsel Güncem

“Bir Garip Şehir Efsanesi; Nasıl Olsa Cennet Var!” isimli karma resim sergisinde dokuz sanatçıyla birlikte eserleri yer alan Esra Kizir Gökçen için defteri bir nevi terapi anlamına geliyor. Gökçen, “Görsel güncem olarak kabul ettiğim defterim bEnim için kendimi yeniden tanıma ve tanımlama süreci” diyor.
deftergal

 

Defterinizi nereden aldınız?

Atölyem için yıllardır malzeme aldığım kırtasiyemden.

 Sizin için defter ve eskizin anlamı nedir?

Benim için eskizlerim biraz terapi gibi. Zaman zaman ekleme ve eksiltmelerle tuvale aktardığım, o anın ve o duygunun en taze ve samimi şekli… Duygu ve düşüncelerimi görsel bir dille ifade etmek için attığım ilk adımlar…

 Defteriniz hep yanınızda mı? Olmadığında kendinizi nasıl hissedersiniz?

Atölyemde tuval ve özgün baskı çalışmalarımı yapıyorum. Bunun dışında evde ve çıktığım yolculuklarda defterimi hep yanımda bulundururum. Defterim, olmazsa olmazım. Olmadığında kendimi çok gergin hissediyorum.

 Nasıl bir defter kullanıcısısınız?

Titiz!

 Ne zaman ilham gelir? Hangi zaman aralığında çalışırsınız?

İlham gelmesini beklemiyorum, çalıştıkça yaratıcılığım artıyor. Atölyemin dışında geçirdiğim zamanlarda defterimi yanımda bulunduruyorum. Günlük tutar gibi, hayata dair kısa notlar alır gibi çiziyorum. Bazı günler çok sayıda eskiz çiziyorum, bazı günlerse çizmiş olduklarımı inceliyorum, kendimi yeniden tanıma ve tanımlama süreci gibi…

 Defterinize dokunabilecek/dokunamayacak kişiler var mıdır? Kim, ne ve neden?

Defterim bana ait görsel bir günce gibi. Bu yüzden benim kontrolümde olması kaydıyla tamamlandığını düşündüğüm desenlerimi, dostlarıma gösterip yorumlarını dinlemeyi seviyorum. Bazılarını sadece kendime saklıyorum.

 Defterinize çizip yazabileceğimiz en güzel ve en kötü şey ne olabilir?

Defterime benden başkasının yazıp çizmesine izin verebilir miyim? Sanmıyorum… Yazıp çizmek isteyenlere başka boş bir sayfa vermeyi tercih ederim.

 Kimin defterine bir şey karalamak istersiniz?

Defterimin benim için taşıdığı anlamı düşününce kimsenin özel ifade alanına müdahale etmek istemem.

 Eski ve yeni sanatçılardan birinin eskiz defterini görmeniz mümkün olsa bu kim olurdu?

Hieronymus Bosh ve Albin Brunovsky’nin eskiz defterlerini görmek isterdim.

 Defterinize nerede ulaşabilirler?

Defterimden yapraklar ve desenlerimi çizerken çekilmiş kısa videoların olduğu bir çalışma yapmayı düşünüyorum. Bunu gerçekleştirmeden önce defterim sadece Anadolu Hisarı’ndaki atölyemde görülebilir.