Sevimli kahramanları hikayesine dahil ederek Nişantaşı’na farklı bir konsept getiren Chimp & Zee, yeni alışkanlığınız olmayı hedefliyor. 

Chimp ve Zee adında iki sevgili. Afrika kökenli şempanze dostlarımızın ikisi de damak zevkine düşkün. Chimp dünya içki kültürüne hâkim, Zee ise kendini mutfağa adamış, misafirlerini evinin salonunda keyifli masalarda ağırlamayı seven bir hanımefendi. Kaç yaşında olduklarını bilen yok, ömürleri boyunca dünyanın dört bir yanını dolaşmışlar, en sonunda Nişantaşı’ndaki Atiye Sokak’ta hayallerindeki evi bulup buraya yerleşmişler. Evin üst katı Zee’nin salonu. Burada kendine has özenle, dostlarını ağırlıyor. Chimp ise alt kattaki bar bölümünde ev sahipliği yapıyor.

Çok kısa bir süre önce Atiye Sokak’ta açılan Chimp & Zee, işte bu çiftin hikâyesinden yola çıkmış. Hedefleri ise ileride tüm dünyanın kalbinde büyük bir yer edinmek. Mimari ve konsept çalışması Barakuda İç Mimarlık, marka çalışması ise  Craft Creative öncülüğünde gerçekleştirilmiş. Menünün içeriğini ve servis sistemini ise Tolga Tuğcu ve ekibi belirlemiş. Menü hazırlıkları ve yiyecek-içecek fiyatları da, “demokratik” olarak, yani herkesin ulaşabileceği, kaliteli bir servis göz önüne alınarak belirlenmiş. Yani Chimp & Zee, Nişantaşı’nın göbeğinde yiyeceğiniz yemekler ve alacağınız hizmete oranla makul bir fiyat sunuyor.

Mekanda üç konsept göze çarpıyor; neredeyse Atiye Sokak’ın yarısı uzunluğunda bir bahçeleri var; Chimp&Zee bahçe alanını “backyard” olarak tanımlıyor. Üst kattaki salon kısmı, yani Zee’nin salonu çift veya grup olarak gelip, yemek eşliğinde ev şarabınızı içebileceğiniz keyifli bir ortam sunuyor. “Chimp’s Garage” dedikleri alt kattaki pub ise daha çok atıştırmalıklarla, mekânda sunulan onlarca çeşit birayı tadabileceğiniz, gece boyu müzik eşliğinde eğlenebileceğiniz bir yer. Bira severler, Chimp & Zee’nin tek merkezden her kata fıçı bira dağıtımı yapabilen sisteminden memnun kalacak. Normalde sunulması çok zor olan 12 farklı fıçı bira alternatifi, mekân için planlanmış bir soğutma-dağıtma sistemi ile hızlıca servis edilebiliyor. Ayrıca Türkiye’nin dört bir yanındaki küçük yerli şarap üreticilerinin şaraplarını da burada bulabiliyor, özel kokteylleri de deneyebiliyorsunuz.

chimp & zee 2

Chimp & Zee’nin belki de en önemli özelliği, alışılagelmiş bir menüsünün olmaması. Neredeyse dünyanın her kıtasından bir malzeme, ürün ve tarif menüde mevcut. Zaman zaman deneysel gastronomiye dokunan, biraz da füzyona göz kırpan yemekler var. Dondurulmuş ürünler, sadece taze alternatifi mümkün olmayan malzemeler için kullanılıyor, bunun dışında her malzeme doğal ve taze haliyle, dondurulmadan yemeğe katılıyor. Yağ, tuz ve kızartma kullanımı sınırlı. Konserve tekniğine büyük önem veriyorlar. Zaten içeri adım attığınızda sizi karşılayan, perakende satıştaki konserve kavanozlarıyla dolu dolaptan da bunu anlayabiliyorsunuz. “Yeni Klasik” konseptindeki menüde karşınıza çıkan somon ve levrek gibi balıklar, tek tarafından pişiriliyor, bu sayede suyu ve vitaminleri balığın içine hapsoluyor. Havuç salatasının havuçları, 24 saat buzlu suda bekletildikten sonra mandalina suyunda marine edilerek sarımsakla servis ediliyor. Menüde sıkça rastladığınız somon, bazen ısıyla direkt temas etmeden hazırlanarak, bazen Zee’nin mutfağında tütsülenerek veya tuzlu sufle içerisinde karşınıza çıkıyor. Patates cipslerini, kumpirlerini ve kızartmalarını da kendi mutfaklarında yapıyorlar.

 

NE YENİR? Kendi üretimleri olan somon füme ve gravlaks, yağlı füme yoğurt, pancarlı humus, havuç salatası, kuzu burger Chimp & Zee’ye özgü lezzetler. Yanına ise istediğiniz yerli-yabancı birayı ve yöresel Anadolu şaraplarını katınca, unutulmaz bir yemek deneyimi yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Chimp & Zee’de iki kişilik yemek ortalama 170 TL.

 

Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. Atiye Sok. No: 5 Nişantaşı, Şişli

0212 296 8777

11.00 – 02.00

MEKÂN FOTOĞRAFLARI: HAKAN AYDOĞAN