Meyhane kültürünü köklerine döndürme amacıyla yola çıkan Küçük Kulüp, Teşvikiye ve Nişantaşı bölgesinin en yeni mekânlarından…

FOTOĞRAFLAR: HAKAN AYDOĞAN

kucuk-klup-g

Nişantaşı’nın yeni meyhanesi Küçük Kulüp’ün, Ankara’dan İstanbul’a uzanan bir yolculuğu var. Sunduğu yaratıcı mezeleri, sade dekorasyonu, fonda çalan Türk Sanat Müziği ve 1960-70’lerin Türkçe pop, özellikle de Tanju Okan şarkıları eşliğinde klasik meyhane keyfi yaşamak isteyenlerin şehirdeki yeni durağı olmaya aday.
Mekânın sahibi Egemen Yamantürk, ortağı ve genç şefleri Ali Dişkaya, meyhane kültürüne farklılık kazandırmak, hatta köklerine geri döndürmek için uğraşıyor. Aslen Rizeli olan ama Ankara’da doğup büyüyen Yamantürk, aile mesleği olan inşaatçılıktan sıkıldığında, İstanbul’a gelip Mutfak Sanatları Akademisi’nde işletme eğitimi almış. Bir mekân açma hayallerini önce Ankara’da gerçekleştirmeye çalışan Yamantürk, İstanbul’da kaldığı süre boyunca fikrini değiştirmiş. Boğaz hattı mı, Beşiktaş mı olsun derken, Nişantaşı civarında hiç meyhane olmadığını görünce, buradan bir dükkân tutmaya karar vermişler. 40 kişi kapasiteli Küçük Kulüp’e girdiğinizde, duvarları süsleyen siyah-beyaz fotoğraflar karşılıyor sizi. Hayır, bu fotoğraflarda mekânı ziyaret eden ünlü isimleri görmüyorsunuz. Tam tersine, mekân sahiplerinin Ankara’daki aile restoranlarında çekilmiş, sıcacık aile fotoğrafları göze çarpıyor. Bu karelerin varlığı, mekâna sıcaklık katan etmenlerin de başında geliyor. Küçük Kulüp, adı üstüne küçücük bir yer. Adına “meyhane” dendiğine de bakmayın, burada öyle pek fazla balık yemeğiyle karşılaşmıyorsunuz. Çünkü Küçük Kulüp, meyhane kültürünün köklerine inildiğinde balığın çok da fazla göze çarpmadığını, bu sebeple menüde fazla deniz ürünü olmaması gerektiğini savunuyor. Yamantürk, Ankara’nın eski meyhanelerinden ilham alarak, o dönemlerin yemeklerini yeni mekânlarına taşımak istiyor. Eğer isteklerini gerçekleştirebilirlerse, ileride Küçük Kulüp menüsünde bol bol sakatat, beyin salata, kokoreç ve uykuluk gibi lezzetler görebiliriz.
Mekânın şefi Ali Dişkaya ise mutfakla 2011’de tanışmış. Komi, barboy, bulaşıkçı, çırak, yamak, kalfa, aşçı ve usta olarak çalıştığı altı yılın sonunda yolu Küçük Kulüp ekibiyle kesişmiş. Şimdilerde kariyeri boyunca ustalaştığı dünya mutfağını, Türk mutfağının lezzetleriyle harmanlayarak, bir füzyon meyhane mutfağı yaratmış olmaktan son derece memnun. Yamantürk’ten, basılı bir menüsü olmayan Küçük Kulüp’ün sunduğu sıcak yemekler arasında balık olmadığını ve şefleri Dişkaya’nın çok güzel ahtapot yaptığını öğreniyoruz. Öyle ki mekâna gelen çoğu kişi, Yunan Adaları’nda yedikleri ahtapotların tadını andırdığını söylüyor.

NE YENİR? Geleneksel meyhane lezzetlerini, Türkiye ve dünyadan farklı tatlarla birleştiren Küçük Kulüp’te yemeniz gereken mezeler arasında; kabak çiçeği dolması, deniz börülcesi, enginar kalbi, tereyağlı, pastırmalı ılık humus ve Girit ezmesi geliyor. Ara sıcaklarda ise tabaktaki görüntüsüyle adeta bir sanat eserini andıran ve şefin sırrını vermek istemediği özel baharat karışımlarıyla lezzetlenen ahtapot ızgarayla kalamar dikkat çekiyor. Hafta sonları çıkan yaprak ciğer de cabası. Sıcak veya ana yemek olarak meyhane köftesi ve pirzola sizi bekliyor. Ayrıca şanslıysanız Karadeniz’e özgü turşu kavurma ve yaz aylarında karpuz kabuğu turşusu da bulabiliyorsunuz. Çok sayıda rakı seçkisinin yanında şarap ve bira seçenekleri de olan Küçük Kulüp’te mezeler 12 – 16 TL, ara sıcaklar ortalama 20 TL, ana yemekler ise 24 – 30 TL arasında değişiyor. Tüketilen alkol miktarına göre değişse de, mekândan kişi başı ortalama 110 – 130 TL ödeyerek ayrılabiliyorsunuz. Cuma ve cumartesi günleri için rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.
Teşvikiye Mah. Prof. Dr. Müfide Küley Sok. No: 47/1, Şişli
Pazartesi – Cumartesi: 17.00 – 00.00, mutfak kapanışı: 23.00
0212 219 1030