Prev1 of 2Next


Günün en güzel anı, öğünlerin en heyecanla bekleneni… Şehrin en iyi kahvaltıcılarının tek amacı bizleri mutlu etmek! Ayrıca kahvaltıyı evde sevenlere gönül çelen emekçi önerilerimiz de var. 

bazlama-kahvalti-cesme

Bazlama Kahvaltı Evi

KAHVALTI
AKALİ: Gile’nin şeflerinden Cihan Kıpçak’ın imzasını taşıyan menüsüyle, Beşiktaş’ta bulunan Akali’de kavurmalı kaşarlı waffle çok popüler. Ayrıca peynir çeşitleri, ev yapımı reçeller ve organik ürünlerle yapılan turşular da kahvaltının spesiyallerinden.

BAZLAMA KAHVALTI ÇEŞME: Teşvikiye’deki kahvaltıcı, uzun yıllardır Çeşme’de efsane olan kahvaltılarını geçen yıl İstanbul’a taşıdı. Çeşme’den gelen malzemelerle hazırlanan kahvaltıların özellikle pişileri çok lezzetli. Ayrıca yer bulmak hep çok zor.

ÇAY TARLASI: Eritmelik tuzsuz kolot peyniri kullanılan mıhlamasıyla ünlü olan mekânda menemen ve baklava yufkasıyla yapılan Laz böreği de çok lezzetli. Çay Tarlası Moda’da.

EMEK CAFE: Yeniköy’ün en sevilen kahvaltıcısı Emek Cafe bir İstanbul klasiği. Denize sıfır salaş bahçesinde poğaça, börek, omlet çeşitleri, şarküteri, serpme kahvaltı, ne ararsanız masanıza geliyor.

EMİRGAN SÜTİŞ: Deniz kıyısındaki favori kaçış noktalarımızdan Emirgan Sütiş’in geleneksel kahvaltı tabağında organik yumurtaya taze söğüş sebzeler ve şarküteri çeşitleri eşlik ediyor. Mekânın çayları da organik.

LOKMA: Rumeli Hisarı’nın en ünlü kahvaltıcılarından Lokma’nın kahvaltı menüsü çok geniş. Mıhlama, ev yapımı reçeller, ızgara hellim, çok seviliyor.

MANGERIE BEBEK: Mekânın büyük kahvaltısında kekikli domates, peynirler ve fındık ezmesine ek olarak meyve salatası da servis ediliyor.

NAMLI KARAKÖY: Hafta sonları alabildiğine kalabalık olan Namlı, İstanbul’un en harika şarküteri seçkisine sahip. Siirt’ten gelen bal ve kaymak, Kayseri pastırmalı omlet, karışık zeytin salatası, bir de güzel Karaköy manzarası… İnsan daha ne ister!

PİTA: Huzur dolu semt Kuzguncuk’un kahvaltıcısı Pita’nın ‘Çekirdek’ adındaki kahvaltı tabağı çok meşhur. Ezine peyniri, söğüş, ceviz ve haşlanmış yumurtadan oluşan bu tabak, sade olmasına rağmen büyük lezzetler sunuyor. Mekân, adını kahvaltıda sundukları pita ekmeklerinden alıyor.

Prev1 of 2Next