Kahvaltının keyifle bir alakası olmalı! Şehrin en yenilerinden Bazlama Kahvaltı Çeşme, onlarca çeşit içeren serpme kahvaltısını Teşvikiye’de beğeninize sunuyor.  

Teşvikiye Camii’nin yanından birkaç adım aşağı indiğinizde, yolun sağ kolunda bundan dört ay önce açılan Bazlama Kahvaltı Çeşme dikkatinizi çekecektir. Mekânın hikâyesinde ilgi çekici pek çok farklı nokta var. Bunların ilki, anne kız Sinem ve Nurten Tuncer’in, Çeşme’de büyük ilgi gören kahvaltılarını İstanbul’a taşımaları sayılabilir. 1992’den bu yana Çeşme’deki butik otelleri Afrodit Motel bünyesinde serpme kahvaltı sunan Tuncer ailesi, geçtiğimiz yıl hizmetlerini İstanbul’a taşımaya karar vermişler. 12 yıllık yurt dışı macerası ve İstanbul’da kurumsal hayat sonrasında ailesiyle kahvaltı dünyasına adım atmaya karar vermiş Sinem Tuncer. Kendisi ve mekânın onlarca çeşit ev yapımı reçelinden sorumlu olan Nurten Tuncer, Bazlama Kahvaltı’nın tüm malzemelerini Çeşme’den haftalık olarak getirtiyor. Bu tazeliği korumak için haftanın sadece üç günü açıklar. Şu anda bulundukları mekânı, pazartesi – perşembe günleri 1901 Salata New York kullanıyor, cuma – pazar günleri ise Bazlama Kahvaltı’ya devrediyorlar.

Gün boyu serpme Çeşme kahvaltısı sunan mekânın dekorasyonu da size kendinizi Ege’deymişsiniz gibi hissettiriyor. Girişteki gözleme sacı, Çeşme’den gelen taze domates ve sebzelerin sergilendiği manav alanı, iç açıcı mavi renkleri ve duvarlara asılı kurutulmuş kabaklar, patlıcanlar düşünüldüğünde aksini hissetmek de pek mümkün değil.

Menü yok, kaç kişi gelirseniz, masanız o kadar kişilik kahvaltıyla donatılıyor. Ege kahvaltılarının olmazsa olmazı bazlama veya pişiyle yenen patlıcanlı “bazlama yoğurtlusu”; Konya Ermenek kuru domatesleri ve farklı salça çeşitleriyle yapılan acuka; İzmir tulumu, Erzincan tulumu, çeçil gibi peynir çeşitleri; Aydın’dan gelen zeytin, zeytinyağı ve bal; Tireliler’in masada görmeden kahvaltıya başlamadığını öğrendiğimiz karadut reçelli lor peyniri (bizim de en beğendiğimiz lezzet oldu) kahvaltının öne çıkanları. Turunç, acı biber, bergamot, kivi ve ceviz gibi çeşitleri olan ev yapımı reçeller de gerçekten çok lezzetli. Çeşme şubesinden farklı olarak kış aylarında İstanbul’da kahvaltıya sucuk ve tahin-pekmez de ekleniyor.

Bahsettiğimiz gibi Bazlama Kahvaltı Çeşme, şu anda İstanbul’da sadece üç gün açık. Bunun sebebi ise tüm malzemeler Çeşme’den taze geldiği için, yedi güne çıktığında tedarik zincirinin herhangi bir noktasında yaşanacak bir sorun nedeniyle kaliteden ödün vermek istememeleri. İstanbul şubesi şimdilik Haziran sonuna kadar açık ama yaz aylarında aynı lezzetleri Çeşme’de yiyebileceğinizi unutmayın. Ayrıca kahvaltıyı bir keyif olarak görüyorlar ve herkesin keyif süresi birbirinden farklı olduğundan, rezervasyon alıp, bir sonraki müşteriye yer açmak için insanları kaldırmak yerine cuma rezervasyon opsiyonlu, hafta sonu ise tamamen rezervasyonsuz çalışıyorlar.

1 2