DirimArt’ın sanatçılarından Ebru Uygun’la 12 Aralık’ta Barselona, Galeri Senda’da açacağı sergi öncesinde bir araya geldik, defterini karıştırdık. 

 

Defterinizi nerden aldınız?
Defterimi satın almadım, kendim yaptım. Bir kitapçığın bütün sayfalarını beyaza boyayarak kendime bir defter hazırladım. Kitapçığın üzerinde resimler vardı, üzerlerini tamamen kapladım ve defter haline dönüştürdüm. Bu benim not aldığım bir defter değil, kendisini bir iş (sanat eseri) olarak değerlendiriyorum. Sayfaları tek tek beyaza boyadım ve sayfalar yapışarak birbirlerine müdahalede bulunmaya başladılar. Birbirine yapışan sayfalar birbirine dokunup, ayrılırken farklı katmanlar ve dokular oluşmaya başladı. Böylelikle kullanılmayan kitapçık bir anda, yazılar ve çizimlerin yapılabileceği bir defter, aynı zamanda bir sanat eseri haline geldi.

Sizin için defterin anlamı nedir?
Benim için defter tek başına notlar aldığım bir günceden ziyade, daha çok iş (sanat eseri) anlamına geliyor. Sayfalar üzerindeki lekeler ve dokuları seviyorum. Deftere başlıyor ve bitiriyorum, kelimelerle oynayarak üzerine notlar alıyorum. Bunlar daha çok şiirsel notlar oluyor.

Defteriniz her zaman yanınızda mıdır, olmadığında kendinizi nasıl hissedersiniz?
Defterim her zaman yanımda değildir. Daha önce de bahsettiğim gibi defteri daha çok bir iş olarak gördüğüm için defterlerimi saklıyorum ve zaman zaman sergiliyorum.

Notlarınızı dijital ortamda tutmaya nasıl bakıyorsunuz?
Açıkçası dijital ortamda hiç not almıyorum; not almak istediğimde ajanda kullanmayı tercih ediyorum.

Ne zaman ilham gelir ya da hangi zaman aralığında çalışırsınız? Toplantı ya da yolculuk esnasında bir şeyler karaladığınız olur mu?
Her an ilham gelebilir. Bunun için belirli bir zaman dilimi ya da bir durum olması gerektiğini düşünmüyorum. Genelde günün erken saatlerinde, kendimle baş başa kalıp, tabiattan, okuduklarımdan esinlenerek çalışmayı seviyorum. Aklınıza gelebilecek her şey birer ilham kaynağı olabilir. Bunu sınırlamak mümkün değil. Sıklıkla seyahat ediyorum, yeni yerler keşfetmeyi seviyorum. Yolculuklar benim için oldukça ilham verici. Sadece uzun seyahatlerimde değil, bazen günlük koşuşturmaca içinde otomobilde giderken bile küçük notlar alıyorum.

Kimin defterine bir şeyler karalamak isterdiniz?
Van Gogh.

Eski ve yeni sanatçılardan birinin eskiz defterini görmeniz mümkün olsa bu kim olurdu?
Picasso.