Haziran ayında gerçekleşecek dünyanın en prestijli şef yarışması olan Bocuse d’Or’un Avrupa elemelerinde Türkiye’yi Metro Türkiye’nin Ana Sponsorluğu ve Ürün Sponsorluğunda Şef Mutlu Şevket Yılmaz ve ekibi temsil edecek.

Dünyanın en iyi 20 şefinin tekniklerini ve yaratıcılık hünerlerini sergileyeceği Bocuse d’Or Avrupa Elemeleri, 11- 12 Haziran 2018 tarihlerinde gerçekleşecek. Yarışmada dereceye giren ilk 10 şef, dünyanın en büyük gastronomi fuarı Sirha kapsamında gerçekleşecek olan Bocuse d’Or dünya finallerinde yarışmaya hak kazanacak. Türkiye’den Şef Mutlu Şevket Yılmaz ve ekibinin katılacağı bu prestijli yarışma İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşecek.

İlk olarak 1987 yılında düzenlenen ve Şefler Olimpiyatı olarak da anılan Bocuse d’Or, 5 kıtanın ve 63 ülkenin en iyi şeflerini bir araya getiriyor. 2013 yılında ilk kez Türkiye’de de düzenlenmeye başlanan bu saygın yarışma Türkiye’nin ürünlerini, üreticilerini ve şeflerini uluslararası platformlarda öne çıkarmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz yıl, HORECA (Hotel, Restaurant, Cafe) sektörünün en önemli buluşması olarak anılan Sirha İstanbul Fuarı kapsamında düzenlenen Bocuse d’Or ülke elemelerinde birinciliği alan Şef Mutlu Şevket Yılmaz, Avrupa finallerinde ilk 10’a girdiği takdirde, 2019 yılında Sirha Lyon esnasında düzenlenecek olan Bocuse d’Or dünya finallerine ilk Türk olarak gitmeye hak kazanacak.

İkinci defa Bocuse d’Or Avrupa elemelerine katılacak olan Şef Mutlu Şevket Yılmaz, komisi Kıvanç Karagöl ve koçu Gastronometro Eğitmen Şefi Vedat Demir ile Gastronometro’da, yarışma mutfağının birebir ölçü ve standartlarında hazırlanan özel mutfakta antrenmanlarını yoğun bir şekilde sürdürmekte. Ekip, yarışma boyunca koçların yönlendirmesi, komilerin de yardımıyla hazırlanacak olan et ve sebze ürünlerinden oluşan yemekleri jüriye beğendirmek için 5 saat 35 dakika boyunca çalışacak.

Metro Türkiye Ana Sponsorluğu ve Ürün Sponsorluğunda, Sirha İstanbul ve Bocuse d’Or Türkiye Akademi’nin de katkılarıyla Türkiye’yi uluslararası platformda temsil edecek Şef Mutlu Şevket Yılmaz ve ekibi Türkiye lezzetlerine de yer verecek. Zeytinyağlı dolma tekniği kullanarak yarışmada garnitür olarak Domates Dolması hazırlanacak. Coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağı, Ödemiş patatesi ve Anadolu topraklarından gelen sumak da kullanılarak Türk mutfağında önemli yere sahip malzemeler dünyaya tanıtılmış olacak. Metro Türkiye’nin Pazarlama ve Marka İletişimi Grup Müdürü, Aylin Mutlu; “İnanıyoruz ki, bu tür yarışmalar sayesinde hem genç ve yetenekli şeflerimiz dünya arenasında tanınmaya devam edecek, hem de Türk mutfağını dünyaya tanıtacaklar. Yarışma hazırlık süreci de dahil olmak üzere, tüm süreçte şeflerimizin ihtiyaç duyduğu ürünleri Metro güvencesiyle temin ediyoruz. Yerel ürünlerin şeflerin tabaklarına girmesi için yoğun bir çaba gösteriyor, bu anlamda birçok farklı proje yürütüyoruz. Yerel ürünlerimizin dünyanın en büyük gastronomi yarışmasında sahneye çıkması bizleri ayrıca gururlandırıyor” dedi. Metro Türkiye Operasyon Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Christophe Barret ise Bocuse d’Or Türkiye’nin Ana Sponsorluğunu ve Ürün Tedarik Sponsorluğunu üstleniyor olmaktan, Türk şeflerini ve Türk mutfağını bu uluslararası platforma taşıyor olmaktan dolayı gurur duyduğunu belirtti.

Gastronometro’da Bocuse d’Or kazananlarından ve Michelin yıldızlı şeflerden eğitimler alma fırsatı yakalayan Şef Mutlu Şevket Yılmaz’ın hazırlık eğitimleri arasında gastronomi dünyasının en önde gelen isimleri yer alıyor; Fransız Gastronomi Nişanı (MOF) sahibi, 2 Michelin yıldızlı ve Bocused’Or’un eski birincisi Şef Michael Roth, 3 Michelin yıldızının sahibi Şef Christian Le Squer başta olmak üzere, Norveçli eski Bocuse d’Or kazananı Şef GunnarHvarnes, 1 Michelin yıldızının sahibi Thibault Sombardier, Laurent Capdeville ve Paul de Costa.

2016 yılında Macaristan’ın Budapeşte kentinde düzenlenen Bocuse d’Or’u 15. sırada tamamlayan Mutlu Şevket Yılmaz ve ekibi, 11-12 Haziran 2018’de Torino’da düzenlenecek Avrupa elemelerinde 20 ülke ile yarışacak ve ilk 10 ülke arasına girerek Ocak 2019’da Lyon’da düzenlenecek dünya finaline adını yazdırmaya çalışacak. 2012 yılından beri Bocuse d’Or’un Türkiye resmi temsilcisi olarak faaliyet gösteren Bocuse d’Or Türkiye Akademi’nin başkanı Şef Rudolf Van Nunen de yarışmada diğer ülke akademi başkanlarıyla birlikte jüri olarak görev alacak. Bocuse d’Or Türkiye Akademi Başkanı Rudolf Van Nunen, Bocuse d’Or’un Türkiye ayağını yürütüyor olmaktan gurur duyduklarını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Dünya gastronomisi ve şefleriyle Türk mutfağı arasında bir köprü kuruyor olmak bizim için büyük bir onur. Türk mutfağının dünyaya açılmasında Bocuse d’Or’un önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Hedefimiz Avrupa elemelerini geçerek dünya finalinde yarışmak. Böylece Türk mutfağını ve şeflerini en iyi şekilde temsil ederek ülke tanıtımına katkı sağlamak.”

Dünyanın en iyi aşçılarının yarıştığı uluslararası Bocuse d’Or yarışması adını ünlü Şef Paul Bocuse’den aldı. Günümüzde Jerome Bocuse’ün başkanlık ettiği yarışmayı 2017 yılında ABD birincilikle tamamlamıştı. Türkiye’de ise Metro Türkiye sponsorluğunda 2013 yılından beri düzenlenen Bocuse d’Or yarışması için her iki senede bir Sirha İstanbul fuarı bünyesinde ulusal seçmeler düzenleniyor.