İki kardeşin bir araya gelerek oluşturduğu 3rd Culture markası, modern tasarımları ve kurtarılmış mobilyaları Afrika’nın rengarenk kültürüyle birleştiriliyor. 

3rd culture 2

Çukurcuma’ya yolu düşenler olmuştur. Semtin neredeyse her santimetrekaresini kaplayan antikacılar, ikinci el dükkânları ve vintage butikleri, İstanbul’da gezilecek en keyifli yerlerin başında gelir. Ama Türkiye başta olmak üzere farklı kültürlerin tasarım anlayışını bir araya getiren bu dükkânlar arasında, modern bir şeyler yapana rastlamanız pek kolay değildir. 3rd Culture bu yapıyı kırmak için belki de farkında olmadan büyük bir adım atan o nadir mekânların başında geliyor. Semte adeta taze bir soluk, genç bir ruh katıyor. Afrika’dan ilham aldıkları ve Afrika kültürünü her biri İstanbul’da üretilen ürünlerine yansıttıkları konseptleriyle, ileride kendilerinden sıkça bahsedeceğiz gibi görünüyor. Hatta belki onları Souk Karaköy’den bile tanıyor olabilirsiniz!
3rd Culture projesinin mimarları, Zeynep L. Rende ve Emre Rende adındaki iki kardeş. Londra’daki prestijli Central Saint Martins sanat ve tasarım okulundan mezun olan Zeynep; Londra, Doha ve Paris’te ürün ve obje tasarımcısı olarak çalışmış. Bir süredir Kenya’da yaşayan Emre ise diplomasi yüksek lisansı sonrası haber yapımcılığı, haber editörlüğü ve freelance fotoğrafçılık ile uğraşmış. Yıl 2015 olunca, artık yurda dönmek gerektiğine karar verip, İstanbul’a yerleşmişler ve geçtiğimiz yıl da 3rd Culture’ı hayata geçirmişler. Afrika sevdaları ise 2008’de kıtaya birlikte yaptıkları bir seyahat sonrasında ortaya çıkmış. Tasarımlarında Afrika kumaşlarını neden kullandıklarını ise “Renklerin enerjisi ve tasarıma kattığı dinamizm bizi çok etkiliyor. Bu kumaşların kıtalar arası 200 yıllık tarihinden günümüzdeki modern kullanımlarına kadar her yönünü çok ilginç buluyoruz” diye ifade ediyorlar. Kendi tasarımları üzerinde çalışırken karşılarına çıkan Nordik ve Mid-Century Modern tarzındaki ikinci el mobilyalar, Kuzey Avrupa ve Afrika gibi birbirinden son derece zıt iki dünyayı bir araya getirmeleri için onları cesaretlendirmiş.
Batı ve Orta Afrika’yı İstanbul’un göbeğine taşıyan Rende kardeşlerin mağazasında yeni rollere bürünen “kurtarılmış” mobilyalar, aydınlatma ve abajurlar, yastıklar, bez torba ve makyaj çantaları, iPhone kılıfları bulunuyor. Vintage parçaları koleksiyon temasına göre yeni kimliklere kavuşturmakta üstlerine yok. Afrika’ya özgü bongo enstrümanından ilham alınarak tasarlanan puflar, Gana’daki Akan halkının Adinkra sembolünü andıran Hwemudua sehpa, yine Andinkra’nın ölüm merdiveni sembolünden esinlenilen Owuo masa lambası 3rd Culture’ın en değişik tasarımlarından. Minderler yerli pamuktan üretiliyor, dilerseniz iç dolgusunu kaz tüyü seçebiliyorsunuz. Yani evde düz renkli, sıkıcı bir koltuğunuz varsa, 3rd Culture’ın rengârenk minderleriyle kolayca kendisini canlandırabilirsiniz, bizden söylemesi. Şallar Antakya ipeğinden, ucundaki desenli kumaş ise pamuktan üretiliyor. Mekâna adım attığınızda, Çukurcuma dükkânlarının alışılmış karmaşasından uzak, aydınlık ve tertipli bir yerle karşılaşıyorsunuz. Bu hava değişikliği size iyi geliyor. Çünkü içerisi o kadar güzel renklerle parlıyor ki, 3rd Culture’daki samimiyeti sezmemek elde değil. Bembeyaz duvarlar, büyük pencerelerden içeri dolan güneş ışığı, içerideki canlı Afrika renkleriyle güzel bir harmoni oluşturuyor. Duvardaki fotoğraflar da projenin savunduğu çok kültürlülüğü başarılı bir şekilde temsil ediyor.
Mağaza duvarlarını Emre Rende’nin çektiği fotoğraflar süslüyor ve aynı zamanda satın alınabiliyor. Bu fotoğraflar, 3rd Culture’ın imzası haline gelmiş iPhone kılıflarında da kendine yer buluyor. Yani buradan bir mobilya alacak olursanız, duvardaki fotoğraflara bir göz atmayı unutmayın. Mutlaka satın aldığınız parçaya uyum sağlayacak, aynı renkleri ve duyguyu taşıyan, aynı kültürü sembolize eden bir fotoğraf bulacaksınız. 3rd Culture ürünlerini 3rdcultureproject.com internet sitesinden de satın alabilirsiniz.

Çukurcuma Cad. No: 38/2, Firuzağa, Beyoğlu
0543 732 3633, 10.00 – 19.00