İstanbul, yepyeni ve benzersiz bir sahne sanatları festivali ile tanışıyor.

14-28 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da ilk kez gerçekleşecek olan Dünyada Bir Köşe Festivali dans, tiyatro ve müzik gösterilerinden oluşan, yakın coğrafyalarda üretim yapan ancak birbirinin işlerini izleme, tecrübe etme ve aynı sahneyi paylaşarak diyalog geliştirme şansı bulamayan sanatçıları bir araya getiriyor.

Festivalin yapımcılığını performans sanatları alanındaki yenilikçi çalışmalara ev sahipliği yapan Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki sanatçı kolektifi Köşe üstleniyor.

Dünyada Bir Köşe, yakın coğrafyalarda üretim yapan ancak birbirinin işlerini izleme, tecrübe etme ve aynı sahneyi paylaşarak diyalog geliştirme şansı bulamayan sanatçıları bir araya getiriyor. Festival özellikle hegemonya, şiddet ve toplumsal cinsiyet konuları üzerine düşünen, bireysel olanla siyasi olanın çatışmasını araştıran özgün çalışmalardan oluşan bir seçki sunuyor.

Bu yıl ilki gerçekleşecek olan festival şu sorudan hareketle yola çıkıyor: ‘Sanatsal tecrübelerimiz dünyada neyin mümkün olduğuna dair hayal gücümüzü nasıl dönüştürüyor?’ Türkiye ve yakın komşularından oluşan ve günümüzde birçok sorunla anılan bu coğrafyadaki ülkelerin halklarının birbirleriyle iletişimi büyük ölçüde siyasetin hegemonyası altında gerçekleşiyor. Bu ülkelerin sanatçıları, Dünyada Bir Köşe’nin sunmak istediği türde platformlar ile farklı iletişim kanalları oluşturup sanat üzerinden hem birbirlerini hem de ülkelerini yeniden tanıma olanağına sahip olabilirler.

Festival kapsamında ülkemizde çalışmalarını sürdüren genç Türk, Kürt, Ermeni ve Arap sanatçıların yanı sıra komşu ülkelerden sanatçıların gösterilerine ve Residency bölümünde ise 1 ay süreyle İstanbul’da çalışıp iş üretecek sanatçıların gösterilerine yer veriliyor. Ayrıca Kamera Burada: Suriye’den Kısalar adlı bölümde Kadıköy’deki çeşitli mekanlarda Suriye’den Bidayyat adlı kurumun yapımcılığını üstlendiği çeşitli sanatçıların kısa video ve belgesel filmleri sergilenecek.
2 hafta boyunca tam 15 farklı performans Kadıköy ve Bayoğlu’ndaki 8 farklı mekanda İstanbullularla buluşacak.

Festivaldeki her performansın prömiyerinin ardından sanatçıların katılacağı soru-cevap seansları gerçekleşecek.

Biletler acornerintheworld ve Atölye Hangart gişelerinde satılmakta.