Şehrin sağlık duraklarını keşfe çıktık. Vejetaryenler ve sağlıklı yaşam sevdalıları için hazırladığımız listeye bir göz atın. Mutlaka size uygun bir mekân bulacaksınız.

LEVEL-UP

Image 1 of 8

Hızlı şehir hayatı bizi her ne kadar fast food yiyeceklere sürüklese de buna karşı durmaya kararlıyız. Gerçi biz bu satırları yazarken şehri kar götürse de yaz için şimdiden hazırlık yapmanın doğru olacağını düşündük ve şehirdeki sağlıklı lezzetlere gönül veren mekânları sizin için araştırdık. Hatta sadece bununla kalmayıp vejetaryen restoranları, organik ürün satan dükkânları da mercek altına aldık. Dahası da var… Bu yazıda saydıklarımızın dışında detoks ürünleri, sağlıklı içecek yapan mekânları da bulacaksınız. Eğer önerilerimize kulak verirseniz yaz aylarının çok sağlıklı geçeceğini garanti ediyoruz.

VEJETARYEN DURAKLARI
LEVEL UP
Teşvikiye’ye açılan sağlık durağı Level Up, geçtiğimiz aylarda dergimizin yeni mekân sayfalarında yer almıştı. Vegan ve smoothie’leri ile dikkat çekiyor burası. Yemek çeşidi pek yok, iki tane ile sınırlı. İsteyenler mercimek ya da fasulye salatasını deneyebilir. “Yok, ben smoothie’leri deneyeceğim” derseniz banana bread, avo ginger ve apple chai latte’yi deneyin. Akşama spora gitmeyi düşünüyorsanız içeceklere protein tozu da eklettirebiliyorsunuz, haberiniz olsun.

Teşvikiye Mah. Ahmet Fetgari Sok. No: 16/C
0212 227 0090

ZENCEFİL
Vejetaryenlerin müdavimi olduğu adreslerden biridir Zencefil. Çeşit çeşit sebze yemekleri ondan da önemlisi misafirperverliğiyle bir gideni bir daha ağırlayan Zencefil, kızartma ürünlere kesinlikle karşı. Taze malzemelerle pişirdikleri lezzetler tamamen sağlıklı. Tavsiye mi? Sebze salatasını denemeden adisyonu istemeyin.

Kurabiye Sok. No: 8, Beyoğlu
0212 243 8234

PARSİFAL
Parsifal de vejetaryen dostu bir restoran. Falafel sevenlerdenseniz rahatlıkla önünüze gelen ilk Taksim dolmuşuna atlayıp buraya gelebilirsiniz. Öncelikle söyleyelim, üzerinizde bir kırgınlık varsa masaya oturduğunuz gibi önden günün çorbasını söyleyin. Ardından brokoli, graten ya da vejetaryen drop ile karnınızı doyurmaya devam edebilirsiniz. Sebzeli lazanya ise karbonhidratı en sağlıklı yoldan almak için ideal.

Kurabiye Sok. No: 9/ A, Beyoğlu
0212 245 2588

Bİ NEVİ
Karaköy’de hep pizzacı, hamburgerci ve kahveci olacak değil ya! Hayatını sağlıklı yaşama adayanların da Bi Nevi’si var bu semtte. “Ne deneyelim?” derseniz siparişi alan kişiye “Bize ortaya Bi Nevi Karma” deyin. İçerisinde nohut, kinoa, detoks salatası ve beluga mercimek var. Üstelik burgeri de mevcut. Bi Nevi vejetaryen burger ise pancar ve avokadodan oluşuyor. Bayağı da lezzetli, bizden söylemesi.

Kemankeş Mah. Necatibey Cad. Karanlıkfırın Sok. No: 5/A, Karaköy
0212 249 6880

COMMUNITY KITCHEN
Kumbaracı Yokuşu’nda yer alan Community Kitchen sağlıklı ve vegan yemeklerin yanı sıra bu konuda workshop’lar da düzenliyor. Kuru patlıcan dolması, sebzeli lahmacun gibi bir sürü alternatif var burada. Atölye çalışmalarına katılıp bu sihirli tarifleri de öğrenebiliyorsunuz ayrıca. Unutmadan, pazar brunch’larında da iddialılar.

Kumbaracı Yokuşu No: 57/A, Beyoğlu
0534 636 6703