Ferhat Albayrak; gündüzleri Türkiye’deki en lüks ikinci el arabaların (Ferrari, Mustang, Cadillac) satışını yapıyor. Geceleri ise en büyük tutkusu olan elektronik ve techno müziğin peşinden giderek şehrin farklı kulüplerinde setin başına geçiyor. Merak ettiklerimizi sorduk. Albayrak; bu hafta sonu Sonar’ın kapanışını yapacak.

 

Gündüz lüks otomotiv satıp, gece Dj’lik yapıyorsunuz. Bu ikisi nasıl bir araya geldi? Tesadüf mü?
İkisi de farklı zamanlarda başlayıp yeşerdi ve birbirinden bağımsız olarak ilerledi. Çok küçük yaşlardan itibaren otomobillere büyük ilgim vardı. 17 yaşıma gelince de profesyonel bir hal aldı ve şu an lüks otomotiv sektöründe, S&S Motors’da genel müdürlük göreviyle devam ediyor. DJ’lik ise lisede başlayan ilgimin sonucu. 1996 yılında Beyoğlu’da açılan ilk gece kulüplerinden oaln Next ile profesyonel bir sürece girdi.

Sürekli hem gece hem gündüz çalışıyor musunuz? Zor olmuyor mu? Nasıl programlıyorsunuz?
Her akşam çalmadığım için çok problem olmuyor. Zaten İstanbul’da ayda maksimum iki gece çalmaya özen gösteriyorum.

Müzik sizin için ne ifade ediyor?
Müzik belki klasik olacak ama ruhumun gıdası. Ayrıca gündüz işimin stresini attığım bir boks ringi gibi.

Peki arabalar… En sevdiğiniz model?
En sevdiğim model yok, modeller olabilir. 1962 Ferrari 250 GTO ile başlayabilirim… Son zamanlarda ise en beğendiğim araç Tesla Model S P100d.

Hangisi ağır basıyor sizde? Ya da birbirini en tamamlayıcı noktaları neler sizce?
İkisi de aynı ağırlıkta. Zaten biri fazla olsa, sadece o tarafa yönelirdim. Çünkü her ikisinde de çok farklı dünyalar ve dengeler var, Bu çok hoşuma gidiyor. Tamamen farklı çevreler, uzmanlıklar ve genelde bu çevrelerin birbiriyle hiç alakası/ilgisi olmuyor. En tamamlayıcı unsurları ise müziğin aklının doluluğunu ya da yorgunluğunu tamamen yok edici bir güce sahip olması.

Prodüktör kimliğiniz de var.  Bu alanda neler yapıyorsunuz?
Çok uzun zamandır DJ’lik tek başına bir anlam ifade etmiyor. Kendi müziğinizi de yapmanız lazım. Ben kendi müziğimi 2006’dan beri yapıyorum. Jeton Records’u da 2009’da öncelikle kendi müziğime bir platform oluştursun diye kurdum. Yılda minimum 6 EP yayınlıyorum. Önümüzdeki ay dünyanın en iyi echno plak şirketlerinden biri olan Tronic’ten bir parçam yayınlanacak. Çok uzun zamandır bunun için çalışıyordum; bu yüzden çok heyecanlıyım.

Müziğe dair en büyük hayaliniz nedir diye sorsak?
Hayallerim oluşuyor, onlara eriştikten sonra yenileri oluşuyor. 2006’da Space Ibiza’da Carl Cox ile çalmak derdim, 2005’de Love Parade’da çalmak derdim. Onlara ulaşmayı başardım. Şu an Jeton’un içinde olduğu daha büyük organizasyonlar hayal ediyorum. Ama bir şey kesin, hiç birşey ulaşılamaz değil. İlk hedef Ultra Miami olabilir mesela.

Siz kimleri dinliyorsunuz? Yerli/Yabancı?
Johann Sebastian Bach, Antonio Lucio Vivaldi, Johann Strauss, Trent Reznor, Atticus Ross, Hans Zimmer, Atticus Ross… Yerlilerden sanatçı yok ama DJ’lerden Uğur Project, Erman Sarı ve Alan Cutt dinliyorum.

Şu an heyecanla beklediğiniz bir albüm ya da performans var mı?
Timewarp 2018 Festivalini heyecanla bekliyorum. Son üç yılda olduğu gibi bu yıl da canlı izleyeceğim.

Türkiye’de ve yurtdışında kimleri dinlemeli? Elektronik müzik anlamında çok iyi 3 mekân ve 3 isim sayabilir misiniz?
Türkiye’den Zorlu PSM’ye gidilmediyse mutlaka gidilmeli, Avrupa’nın en iyilerinden. Tiflis’te Bassiani, Arjantin’de Crobar ve Münih’ten MMA’yı sayabilirim. DJ’lerden tabi ki Carl Cox, Ben Klock ve Maceo Plex bu dünyadan değiller.

 

Ferhat Albayrak’ın Programı

  • 06 Nisan Sonar Istanbul, 1.gün Ana Sahne Kapanış
  • 14 Nisan Jeton Night Oscar Mulero, Zorlu PSM Studio
  • 22 Nisan Magic Break Festival, Antalya
  • 28 Nisan Jeton Night Coyu, Container Hall, İzmir
  • 05 Mayıs “Battle of DJs” Juri Üyeliği, Boğaziçi Üniversitesi
  • 12 Mayıs Jeton Night Kite, Ankara
  • 19 Mayıs Jeton Night DVS1, Zorlu PSM Studio
  • 02 Haziran Jeton Night SLAM, Zorlu PSM Studio