Türkiye’de saykodelik müzik camiasının sayılı isimlerinden Dinar Bandosu, Date İstanbul sahnesini şenlendiriyor!

Ehlileştirilemeyen, asi, bağımsız sanat çetesi!!!

Dinar Bandosu bir İstanbul psychedelic (saykodelik) post-punk/folk-rock grubudur. Öncelikle 70’li yıllarda boy gösteren, sonra da 90’lı yıllarda ikinci dalga olarak karşımıza çıkan Türk yeraltı müziğini miras almış olan grup, bu müziği Osmanlı coğrafyası ile genişleterek, evrensel boyutta geçmişten geleceğe taşımayı hedeflemektedir. 2003 yılında kurulan grubun 2007 çıkışlı “Saykodelikdeşik” 2010 çıkışlı “Aya da Gidelim Osman” ve 2013 cikisli “Dinar Bandosu” isimli 3 albumleri bulunmaktadir.

Dinar Bandosu, kurulduğu yıl Syd Barrett’in dünya çapında hayran grubunun hazırladığı “Have You Got It Yet?” toplama albümünde yer almak üzere teklif almış ve bu toplama için “Interstellar Vegetable Man” şarkısını kaydetmiştir. Grup, ilk yasal albümünün yayınlanmasının öncesi yeraltına hitap ettiği dönemde “İstanbul İçin İsyan Vakti” isimli EP’sini yayınlamış ve İstanbul’da çok sayıda konser vermiştir.

Grubun adı, şair Ece Ayhan’ın hayâlinde canlandırdığı ünlü Türk yazarları ve sanatçılarının birer enstrüman çaldıkları müzik topluluğu olan “Dinar Bandosu”ndan gelmektedir. Tıpkı bu hayâli bandoda olduğu gibi, Dinar Bandosu da resim, edebiyat, mimarlık gibi sanat dallarıyla uğraşan bir “sanat çetesi”dir. “Selâmsız Bandosu” filmine konu olan Dinar Bandosu’nda olduğu gibi bizim Dinar Bandosu da klasik batı müziğini kendi havasında çalmaktadır!

ney, teremin, analog synthesizer, trompet, su borusu ve kendi ürettiği enstrümanlar ile geri vokalde: Asaf Zeki YÜKSEL

davul, vurmalılar ve geri vokalde: Yılma KARATUNA,

vokalde: Ali Asaf SARICA

elektrik gitar ve klavyede: Douglas VEGAS

bas gitar ve bağlamada: Erdem AYDAŞ

 

2 Mayıs 2014, 22:00
Date İstanbul, Beyoğlu
“Sayko” müzik
Bilet: 20 TL (etkinlik gunu Date istanbul gisesinde).