LGBT aktivisti Barış Sulu, “Dikkat! Okulda Trans Var” isimli belgesel çalışmasında trans erkeklerin okul hayatında yaşadığı sıkıntılara ışık tutuyor. Sevgilisi de bir trans erkek olan Barış’la filmi hakkında konuştuk.

transgaleri

Image 1 of 2

Neden bu filmi yapma ihtiyacı hissettin?
Sevgilim Aras ile üniversitede okurken bir gün yurtta kalma sıkıntıları üzerine konuşuyorduk. Trans kimliği nedeniyle yurtlarda çok fazla sıkıntı çektiğini anlatıyordu. Bunun üzerine o gün çok düşündük ve LGBT bireylerin eğitim hayatı ile ilgili yeterli doküman olmadığını fark ettik. Bununla ilgili bir film çeksek mi diye konuşmaya başladık. Konuyu biraz daha şekillendirip sınırlarını çizdik ve trans erkeklerin eğitim hayatında yaşadıklarına yoğunlaşma fikrinde ilerledik.

Bu proje için sana kimler/hangi kurumlar destek verdi?
Öncelikle Ali, Aras, Emre, İlksen, Tolga ve Ulaş’ın hikâyelerini paylaşmaları en büyük destek benim için. Filmin çekim süreci, kurgusu, ilk gösterimi, altyazısı, dağıtımı gibi tüm masraflarını da “AB Sivil Düşün Aktivist Programı” karşıladı. Filmde “trans kadın” değil sadece “trans erkek”lerin yer alma nedeni nedir? Neden böyle bir tercih yapma gereği hissettin? Trans erkekleri odak noktasına almak istememin en büyük nedeni şu; LGBT hareket de dâhil olmak üzere toplumun geneli trans erkekler ile ilgili bilgiye aç durumda. Trans erkeklerin hikâyeleri hiç dinlenmedi. Trans kadınlar ile ilgili yapılmış böyle bir çalışma yok ama trans erkeklere oranla başka birçok çalışma var. Ayrıca trans kadınların yer aldığı ikinci bir film çekme ihtimalinin de kapısını açık bırakmak istedim.