Tiyatro tutkunlarını sevindirecek bir haberimiz var: 2019-2020 yeni tiyatro sezonunun ilk biletleri internet üzerinden ve Devlet Tiyatroları gişelerinden bugün satışa sunuldu.

Yeni sanat sezonunun ilk turunda 36 yeni oyun ile seyircilerini selamlamaya hazırlanan Devlet Tiyatroları (DT), 1 Ekim Salı günü perde açmaya hazırlanıyor.

Yeni sezonunun ilk biletleri bugün itibariyle satışa sunuldu. Gişeye gelerek bilet almak isteyen tiyatroseverler, ilk biletlerini Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un elinden aldı.

Sanatseverleri tüm oyunları izlemeye davet eden Kurt, çalışanlar ve tiyatroseverler adına hayırlı bir sezon olmasını dileyerek, seyircilerin yoğun ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu sezon ilk turdaki yeni oyunlar arasında Türk edebiyatının usta kalemi Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Gulyabani” eseri, tüm zamanların yazarı William Shakespeare’in “Yanlışlıklar Komedyası”, Türk öykü ve tiyatro yazarı Haldun Taner’in “Keşanlı Ali Destanı”, Türk oyun yazarı Ekrem Reşit Rey’in “Lüküs Hayat”, ünlü Alman tiyatro yazarı ve yönetmeni Bertolt Brecht’in “Küçük Burjuva Düğünü’, Adalet Ağaoğlu’nun “Kozalar”yer alıyor.

Yeni oyunların yanı sıra geçtiğimiz sezonlarda kapalı gişe oynayan Necip Fazıl Kısakürek’in “Reis Bey”i, Orhan Kemal’in “Üç Kağıtçı”sı, Dostoyevski’nin ölümsüz eseri “Suç ve Ceza” ve Moliere’in “Cimri”si de bu sezon seyircilerin beğenisine sunulmaya devam edilecek.

Devlet Tiyatroları, yeni oyunların yanında sezon içerisinde gerçekleştireceği projelerle de sezona damga vurmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz sezonlarda gerçekleştirilen ve tiyatroseverler tarafından ilgiyle takip edilen “Nöbetçi Tiyatro” uygulamasının kapsamı genişletilecek.

Bu sezon ilk kez İstanbul DT de perdelerini 1 Temmuz’a kadar açık tutarak sanatseverlerle buluşacak.

Devlet Tiyatroları’nda ilk kez gerçekleştirilen üniversitelerin yazarlık bölümü öğrencileriyle yapılan atölye çalışmaları da devam edecek. Ayrıca DT’nin 70’inci kuruluş yıl dönümüne özel hazırlıklar yapılarak, kurumun tarihini anlatan görsellerin de yer alacağı bir gösteri Ankara, İstanbul ve İzmir’de sergilenecek.