Mercek altına aldığımız üç mayo markası ile bu yaz sahillerde de modaya uymayı garanti altına alıyoruz. 

Röportaj: Kadriye Şimşek

5thPOSITION

5thPOSITION
Adını balenin en zor pozisyonlarından birinden alan 5thPosition; bir bale sanatçısının kızı olan dansçı Buse Uğur ile model, ürün tasarımcısı ve iç mimar Ezgi Bozkurt’un ortak projesi. Tasarımlarında balenin zarafetini yansıtan ikili, bale mayolarına benzerlik gösteren parçaları giyenlerin, kendilerini rahat ve özgür hissetmelerini istiyor.

Türkiye’deki genel tabloya baktığımız zaman mayo tasarımında çok fazla çalışma olmadığını görüyoruz. Bu kuraklık yüzünden mi mayoya ağırlık verdiniz?
Ezgi Bozkurt: Mayo tasarım alanının kurak olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’den de pek çok iyi marka çıkıyor. Biz sade tasarımların ve sofistike detayların azlığını gördük ve bu yönde ilerledik.
Buse Uğur: Kendimiz için sade tasarımlar bulmakta zorlanıyorduk. 5thPosition doğduktan sonra gelen tepkilerden gördük ki, bizim gibi düşünen bir kitle varmış.

Koleksiyonlarınızı oluştururken nelerden ilham alıyorsunuz?
E.B.: En büyük ilham kaynağımız dans ve kesinlikle güçlü kadınlar. Başkaldırmaya, bir şeyleri değiştirmeye cesareti olan kadınlar her zaman ilham perilerimiz.
B.U.: Dans çıkış noktamız olduğu için her zaman tasarımlarımızda ilham kaynağımız oluyor. Ama aslında bizi besleyen ve geliştiren her şey, aynı zamanda da ilham veriyor. Ezgi’nin de söylediği gibi özellikle güçlü kadınlardan besleniyoruz.

Tasarımları hazırlarken, bunları giyecek kadınların farklı vücut tiplerine sahip oldukları gerçeğini göz önünde bulunduruyor musunuz?
E.B.: Sınıflandırmaları hiç sevmiyorum. Birilerinin size söylediği şekilde değil, kendinizi nasıl iyi, güzel ve seksi hissediyorsanız seçimlerinizi de o şekilde yapın!
B.U.: Biz herkes vücudunu sevsin ve kendisiyle mutlu olsun istiyoruz. Dayatmaları bir kenara bıraktığımız zaman daha mutlu kadınlar görmeye başlayacağımıza inanıyorum.

Tasarımlarınızı taşımasını hayal ettiğiniz bir model, ünlü bir isim var mı?
E.B.: Çok var! Aklıma ilk gelen, bu sezon da bir modelimize ismini verdiğimiz, American Ballet Theatre’ın baş dansçısı Misty Copeland.
Yurt dışında plaj modası sektörü son birkaç yılda şaha kalktı diyebiliriz. Türk tasarımcılar olarak dünyada kendinizi nerede görüyorsunuz?
E. B.: Az önce de söylediğim gibi bence artık Türkiye’den de çok iyi markalar ve tasarımcılar çıkıyor. Dünya çapında daha çok kaliteli marka, daha kaliteli işler ve başarılı tasarımcılar çıkardığımız zaman, daha hızlı büyüyüp gelişeceğimize ve dünyadaki yerimizin de sağlamlaşacağına inanıyorum.

Yerli-yabancı takip ettiğiniz modacılar, tasarımcılar kimler?
E.B.: Yaklaşık sekiz yıldır modellik de yaptığım için Türkiye’deki tasarımcıların bir çoğunu yakından takip edebiliyorum. Martin Margiela, Alexander Wang, Prada, Saint Laurent, Dion Lee gibi pek çok farklı tarzda tasarımcıyı takip ediyorum.
B.U.: Ne kadar eleştirilse de ben son dönemde Vetements’ı severek takip ediyorum. Charlie May de son dönem favorilerimden. Türk tasarımcılardan Mehtap Elaidi ve Bora Aksu en çok takip ettiklerim arasında.

1 2 3