Arda Türkmen’in yeni atılımı Central, Nişantaşı’nda ocak başında lezzet severlerle buluştu.            

 

Ünlü şef Arda Türkmen, geçtiğimiz yılın son aylarında Karaköy’de açtığı Mükellef ile sayfalarımıza konuk olmuştu. Şimdi ise İstanbul’un yeme-içme sahnesinin tam merkezinde, her biri sektörün deneyimli isimleri olan dört ortağıyla açtığı Nişantaşı’ndaki yeni mekânı Central ile karşımızda. Bu kez Mükellef’ten farklı olarak daha şehirli bir yer sunuyor bize. Mim Kemal Öke Caddesi’ndeki Central “better food, better music” (daha iyi yemek, daha iyi müzik) mottosuyla konuklarını ağırlıyor.

Central’ın dekorasyonu, müşterilerin gün boyunca değişen ruh hallerine uygun olarak tasarlanmış. Sade ve çağdaş tasarım öğelerine sahip mekânın girişinde sizi karşılayan bahçe, zaten sıcak günlerde dolup taşacak, bundan eminiz. İçeride ise sizi daha farklı sürprizler bekliyor. Central’daki en büyük yenilik, mekânın en görünür yerinde oluşturulan “Chef’s Table” bölümü. Bu bölümdeki masaya oturduğunuzda, Central şeflerinin siparişleri hazırlamasını görebiliyor, onlarla yemekler hakkında sohbet edip, bir tarifin püf noktalarını bile sorabiliyorsunuz. Gün boyu mutfaktan çıkan makarna, ekmek ve günün tatlıları da “Chef’s Table” bölümündeki şefler tarafından hazırlanıyor. Yani bu bölümde oturmasanız bile, oturma alanından şefleri iş üzerinde görebiliyorsunuz. Bu açık paylaşım, Central’la aranızda samimi bir bağ oluşturmanız açısından size büyük fayda sağlıyor.

central 2

Menüde İtalyan ve Fransız mutfaklarından seçkiler yer alıyor. Yani mekâna bir Akdeniz havası hâkim. Dana kaburga, carbonara, ördek konfi gibi yemekler, bir ay gibi kısacık bir süre içinde çok sevilmiş. Özellikle bir İtalyan klasiği olan carbonara’nın burada kurutulmuş antrikot, üzerinde konfi yumurta sarısı ve ekmek kırıntılarıyla servis edilip ezber bozduğunu da söyleyelim. Siz de bizim gibi kahvaltı sevenlerdenseniz, hafta sonu bir sabah Central’a uğrayın. Masanızı onlarca çeşit serpme kahvaltı tabaklarıyla donatın. Yumurtasız olmuyorsa, menüdeki dokuz farklı yumurta çeşidinden birini de kahvaltınıza eşlikçi seçin. Buraya kadar size Central’ın “better food” iddiasını anlattık. Gelelim, “better music” kısmına. Artık İstanbullular ne zaman yeni bir mekân açılsa, hem yemeklerinin hem de müziğin ve gece eğlencesinin aynı kalitede olmasına dikkat ediyorlar, bunu kendinizden de biliyorsunuz zaten! Central da şehirlinin bu isteğini duymuş ve gün boyunca mekânda çalan zekice seçilmiş parçalarla yetinmemişler. Her akşam yemeğinin ardından DJ performansıyla Central’da eğlenmek de mümkün.

 

NE YENİR? Klasik tariften farklı carbonara, ördek konfi ve dana kaburga ana yemek olarak alabileceğiniz lezzetler. Tahıl salata ve pavlova da mutlaka denenmeli. Pizza formunda gelen dana carpaccio, profiterol ve Fransızlar’ın en zarif tatlısı madlenleri de es geçmeyelim.

 

Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 11/A Nişantaşı, Şişli

08.30 – 02.00